van beteekenis dat men bijna nooit hoort van grasvergiftiging bij muil dieren, een ziekte welke een hoog sterftepercentage levert en de overle venden dikwijls waardeloos laat. Mij is nog geen geval van grasvergif tiging bij een muildier voorgekomen. De soberheid van ezel, muilezel en muildier is trouwens algemeen bekend en onder soberheid moet men hij dieren zeker wel in de eerste plaats verstaan dat zij zeer middelmatig of slecht voedsel voor lief nemen en er geen nadeel van ondervinden. Naar sommigen beweren is echter het muildier op ziju gabah kieschkeuriger dan het paard en zou een geringe graad van mufheid oorzaak zijn dat het de gabah versmaadt waar het paard die nog eet. Persoonlijk heb ik dienaangaande geen ondervinding. Gebruik. Het muildier bij de bergartillerie ontleent zijn nut aan twee eigen schappen, in de eerste plaats aan zijn groot draagvermogen, in de tweede aan zijn zekeren en bedachtzamen gang op steile en moeielijke bergpaden. Waar die twee voorwaarden bij het gebruik samengaan komt het dus vooral tot zijn recht. Maar ook waar slechts de eerste eigenschap, die van uitstekend lastdier te zijn, onmisbaar is, omdat gebaande wegen die het trekken van voertuigen beletten ontbreken, doch de aard van het terrein overigens voor deze diersoort ten eenenmale ongeschikt is, dus op weeken bodem, heeft men nog niets beters om er voor in de plaats te stellen en gebruikt men de muil dieren om te dragen zoo goed en kwaad als het gaat. Het draagvermogen erft het van den ezel, wiens rechte, sterke soms zelfs gewelfde rug het bezit. Evenzoo de goede lenden, maar terwijl ezel, paard en hunne bastaarden 18 rugwervels bezitten, heeft het paard meestal 6 lendenwervels (vele Arabische paarden slechts 5), de ezel 5, het muildier 5 of 6, op welke schommeling ongetwijfeld het aantal lendenwervels van de moeder van grooten invloed is. Daarom zal men bij de Syrische, Turksche, Egyptische muildieren hoogstwaarschijnlijk er slechts 5 vinden en gevolgelijk kortere d. w. z. sterkers lenden. Daar het draagvermogen de hoofdreden is waarom wij het muildier behoeven en de hoedanigheid der lenden hiermede in het nauwste verband staat, dient hierop bij

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 16