BENIGE BESCHOUWINGEN OVER INDISCHE TOPOGRA- PHISCHE KAARTEN. Het doel van dit opstel is hoofdzakelijk, den lezers van dit Tijd schrift nader met de wijze van vervaardiging (reproductie) der Indi sche topographische kaarten bekend te maken. Zonder de tegenwoordig daarbij gevolgde reproductiemethodes in alle technische details te beschrijven, wil ik trachten, een voor een ieder begrijpelijk overzicht te geven van de daarvoor noodige werk zaamheden. (1) Alvorens hiertoe over te gaan, is het noodig de in algemeenen zin aan topographische kaarten te stellen eischen te bespreken, en meer in het bijzonder na te gaan, welke schalen voor die kaarten wenschelijk zijnaan het slot zal dan worden onderzocht, in hoeverre de beschre ven wijzen van reproductie voor militaire kaarten voldoen. Niet alleen om in de behoeften van alle takken van den staats dienst te voorzien, doch ook ten nutte van particulieren, wordt van onze bezittingen in Indië eene topographische opneming verricht; eene topographische kaart toch geeft een vrij juist beeld van het daarop voorgestelde terrein, voor zoover de schaal van de kaart dit toelaat. Zuiverder omschreven zou deze definitie kunnen luidenop eene topographische kaart zijn de vorm en de geaardheid van het terrein, de gemeenschapsmiddelen, de bewoonde plaatsen, de begroeiing en bebouwing, enz. met groote duidelijkheid voorgesteld (Terreinleer blz. 59). Daar het hier voren vermelde juist datgene is, wat een militair van het terrein wil weten, zijn topographische kaarten van zelve mili- (1) Voor de kennis van meer technische bijzonderheden verwijs ik naar het daar omtrent voorkomende in de afleveringen 1 en 2 van den jaargang 1883 van dit Tijd schrift.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 172