164 steeneD, als er kleuren op de kaart moeten voorkomen. De op deze steenen verkregen afdrukken worden abklatsche genoemd. Het maken van abklatsche is noodig, om den graveur een beeld van de kaart op steen te geven, dat hp slechts heeft na te trekken, en daar elke kleur een afzonderlijken steen vereischt, moeten daarbij ook zooveel stee nen gebruikt worden, als men kleuren op de kaart wenscht aan te brengen. Deze steenen zijn te voren met gom geprepareerd, om den drukinkt het indringen in den steen te beletten, zoodat de abklatsche na vol tooiing der gravure gemakkelijk kunnen worden afgewasschen. Op een der van een abklatsch voorziene steenen wordt nu alles gegraveerd, wat op de kaart blauw (1) moet zijn, op een tweede alleen wat zwart moet zijn, op een derde worden alleen de hoogtelijnen (2) gegraveerd, die later bruin moeten worden, enz. Is de gravure afgeloopen, dan wordt deze ingeolied, de overtollige olie alsmede de abklatsch, die nu overbodig is geworden, met een natten lap verwijderd en de teekeningen op de verschillende steenen ingezwart, waarna de met inkt gevulde, door het graveereu ontstane groeven zich duidelijk vertoonen. Moet nu met het afdrukken der kaart een aanvang worden genomen, dan wordt de inkt, die zich in de groeven bevindt, met terpentijn verwijderd en de te bezigen verf in de groeven ingewreven. (3) Op het papier, waarop men de kaart wil drukken, wordt nu eerst een afdruk van den blauwsteen (d. i. dus de steen, waarop alleen alles wat blauw op de kaart moet zijn, gegraveerd is) gemaakt. (1). Uitgezonderd de tint der zee, van meren en van dubbellijnige rivieren. Deze tint wordt gevormd door evenwijdige zeer fijne lijnen, welke met behulp van eene griseermachine op een steen worden gebracht, waarop te voren een afdruk van den blauwsteen is overgebracht. (2). Ter verhooging van het relief wordt tegenwoordig op de overzichtskaarten een krijtdruk aangebracht, waartoe men op een afzonderlijken steen een afdruk maakt van den blauw- en den tranchesteen te zamen. Hierop wordt de van het licht (dat ondersteld wordt onder een hoek van 45° van den linkerbovenhoek der kaart in te vallen) afgekeerde zijde der bergruggen met vet krijt geschaduwd. (3). Dagelijks bij het einde van den werktijd worden alle voor de kaart gebruikte kleursteenen uitgewasschen met terpentijn, met zwarte verf ingewreven en met gom overdekt. Door deze voorzorg kunnen de steenen zelfs langen tijd opbewaard blijven, zonder dat de teekening door vocht enz. schade lijdt; men neemt bij voorkeur zwarte verf, omdat deze vetter is en dus minder verhardt dan gekleurde.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 179