het remonteeren buitengewoon gelet te worden en daarom is de aankoop van muildieren met langen rug, wolfslenden en een kort, sterk afhangend kruis, welks binnenste darmbeenshoeken boven de lenden uitsteken, als een grove fout te beschouwen. Ongelukkig kregen wij er in den laatsten tijd verscheidene zoo. Het is duidelijk dat voor het torsen van zware lasten, maar bovenal wanneer die ver voerd zullen worden op hellend terrein, een goed verband tusschen rug, lenden en kruis een eerste voorwaarde is en dit verbetert naarmate die lijn korter resp. meer gewelfd is, vermindert bij concaviteit en lengtevermeerdering en wordt in de hoogste mate verzwakt door plotse linge overgangen gelijk wolfslenden die vertooner. De eigenschap van zeker ter been te zijn op steile en gladde bergwegen is zoo onbetwistbaar vastgesteld door een groote ervaring in bergterrein, niet alleen voor oorlogsdoeleinden maar voor indus trieel vervoer op nog veel grooter schaal in de Cordilleras, dat het vertrouwen in deze vaardigheid niet geschokt behoeft te worden door de verzekering van enkelen dat het muildier in dit opzicht niets vóór heeft boven het Indische paard. In onze eigen koloniën is het vooral gebleken bij de expeditie in Zuid-Floreshellingen van 25° werden zonder veel bezwaar beklommen en afgedaaldhet laatste is sterker dan het eerste. Die zekerheid van gang en stand is, dunkt mij, behalve door de veel grootere bedachtzaamheid van het muildier (ezelnatuur) te ver klaren door den bouw van den hoef waarvan ik boven reeds melding heb gemaakt, nl. de sterke ontwikkeling van het achterste derde gedeelte van den straal waardoor breede, elastische deelen met den grond in aanraking komen en in den geest als de Hartmann's hoef- buffers het uitglijden beletten. Ongetwijfeld echter bezit het Indische paard reeds een bewonderenswaardige vaardigheid in het klimmen en dalen, in het klauteren zelfs. Zulke eigenschappen, bepaaldelijk duidelijke verschillen betreffende met Noord-Europeesche paarden, kunnen Indische officieren nooit zoo treffen als Nederlandsche daar de eersten, wanneer ze in dienst komen, van paarden en rijden in Nederland uit den aard der zaak al zeer weinig ondervinding hebben de basis tot vergelijking ontbreekt. Maar wanneer men eenige jaren dagelijks in Nederland buiten heeft gereden en dan in Indië komt,

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 17