166 per transport. 8 dagen de gravure (blauw-, bruin- en zwartsteen) door 3 graveurs die gelijktijdig werken60 het maken van de grisee op steen2 V grenzen 2 krijtteekening op steen60 proefdrukken met retouche6 het drukken van 200 ex. (de gewone oplaag)28 Totaal166 dagen. Op dezelfde wijze berekend, zijn voor de vervaardiging van eene dergelijke oplaag van de overzichts- (graadafdeelings-) kaart van Sumatra 1:80000, afmeting 460,3 op 460 mM. ongeveer 200 dagen noodig. De meerdere tijd voor de laatste benoodigd, wordt veroor zaakt door de bewerkingen, welke noodig zijn, om de kaarten van 140000 te verkleinen op 180000. Photolithographie. Alle detailkaarten, dus de kaarten op groote schaal, worden langs photolithographischen weg gereproduceerd. De gang van het werk is als volgt Daar het benoodigd aantal exemplaren van de te drukken kaart direct verkregen wordt van een met vetten inkt op steen aangebracht beeld, zoo moet dit zuiver en juist zijn en daar dit beeld met behulp van photographie gemaakt wordt, moet de te photographeeren kaart zuiver en scherp met goede O. I. op zeer wit papier geteekend worden, opdat het photographisch beeld ook zuiver en scherp zij. (t) De bij de opnemingsbrigades samengestelde kaarten zijn voor photolithographische reproductie minder geschikt, omdat zij lang in handen van de opnemers blijven en in het terrein moeten worden mee genomen, waardoor zij eenigszius vuil worden. Deze kaarten moeten dus, alvorens tot de reproductie kan worden overgegaan, overgeteekend worden. Maar ook dit overteekenen wordt door de photographie zeer ver gemakkelijkt. (1). Door de photolithographische reproductie gaat toch reeds veel van de scherpte der teekening verloren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 181