168 De vervaardiging langs photolithographischen weg van kaarten op groote schaal (detailkaarten) geschiedt, wat het zwart en het bruin (de hoogtelijnen) betreft, op de hiervoren beschreven wijze. Indien andere kleuren worden aangebracht, b. v. voor kampongs, dan wordt daarvoor niet van de photolithographic gebruik gemaakt, daar het hier vlakke tinten betreft, welke gemakkelijker op steen te brengen zijn. Om b. v. op de militaire kaarten van Sumatra, schaal 1 :40000, het groen voor de kampongs aan te brengen, wordt op een afzonderlijken steen een abklatsch van den zwartsteen overgebrachtop eerstgenoem- den steen zijn dus ook de omtrekken van de kampongs zichtbaar. Deze worden nu met vetten inkt ingevuld, de steen op de gewone wijze geprepareerd en voor het afdrukken met groene verf ingerold. Legt men nu het papier, waarop reeds het zwart en het bruin is afgedrukt op dezen steen, en haalt men dit door de pers, dan worden ook de groene kampongs afgedrukt en de kaart is gereed. Naarmate er meer kampongs op de kaart voorkomen, vordert ook het met vetten inkt invullen van laatstbedoelden steen meer tijd en bovendien zijn voor het afdrukken van elke kleur, die op de kaart wordt aangebracht, twee dagen noodig. Aütographie. De reproductie van kleinere teekeningen, kaarten of staten, waaraan weinig teekenwerk is en waarbij het meer aan komt op spoed, dan op fijnheid van bewerking, geschiedt bij voor keur langs autographischen weg. Het papier, dat voor het overbrengen van de teekening op steen moet dienen, wordt aan ééne zijde met stijfsel bestreken, waarin, om die zijde van de andere te kunnen onderscheiden, eenig kleursel wordt gedaan. De kaart of staat, welke gereproduceerd moet worden, wordt met auto graphischen inkt (bestaande uit een in bepaalde verhouding samengesteld mengsel van schellak, was, zeep, drakenbloed en talk) op de gestijfsel de zijde geteekend en, na den inkt eenigen tijd te hebben laten (1). Bovendien is er een doorschijnend wit eveneens gestijfseld papier—pelurepapier— in den handel verkrijgbaar, waarop men met vetten inkt kan calqueeren, hetgeen de sohetsteekening uitspaart.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 183