170 Maar hoe snel deze reproductie ook werkt, toch moet de uitvoering daarvan zoo eenvoudig mogelijk worden gehouden, en daarom alle op de kaart niet bepaald noodige kleuren, die het drukkerswerk zouden vermeerderen, worden weggelaten, want de reproductie der detailkaarten met het voorhanden personeel ook in verband met andere evenzeer noodige werkzaamheden zou te langzaam vorderen, wanneer men, op het punt van verscheidenheid van kleuren, meerdere eischen stelde. En eene te langzame reproductie zou natuurlijk zoowel uit een practisch als uit een economisch oogpunt beschouwd, nadeelig zijn. Wij willen daarom nu nog nagaan of de duidelijkheid van de tegenwoordig in 2 en 3 kleuren vervaardigd wordende detailkaarten ook voor militaire doeleinden voldoende is. Niet geheel ten onrechte wordt wel eens geklaagd over de mindere duidelijkheid van geheel zwarte kaarten, wanneer daarop ook hoog telijnen voorkomen. Dit is dan ook de reden,- dat men over de bezwaren, het gereed maken van een steen meer en den meerderen tijd benoodigd voor het drukken, is heengestapt, en de hoogtelijnen op de overigens zwarte kaarten tegenwoordig bruin gedrukt worden. Yerder worden de kampongs nu gearceerd, en de dubbellijnige rivieren van een stroomdraad voorzien, waardoor beide beter uitkomen. De enkellijnige rivieren zijn spoedig te onderkennen door hunne bochten, terwijl wegen meestal meer rechtlijnig en hoekig zijn; overigens zijn de wegen en de rivieren in den regel ook door het beloop der hoogtelijnen te onderscheiden. De teekens voor wegen, hoewel gewijzigd, zijn zwart gebleven, en afgescheiden van de omstandigheid, dat het drukken van gekleurde wegen meer arbeid zou kosten en daardoor de reproductie zou op houden, zijn in kleuren gedrukte wegen op detailkaarten m.i. geheel overbodig. Men zal daartegen misschien kunnen aanvoeren, dat gekleurde wegen voor eene overzichtskaart toch wel noodig worden geoordeeld, maar dat is een ander geval.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 185