174 dit zwaar en ernstig militair vergrijp tegen de subordinatie, waar op art. 100 C. W. de zwaarste militaire straf van die met den kogel bepaalt. Ziet men op de voorafgaande woorden: aangrijpenslaan en kwetsen dan is het duidelijk dat aan de dadelijk daarop volgende zinsnede: „en andere daden van geweldgeene andere beteekenis kan worden gegeven als iedere andere feitelijke beleediging van minder graviteit, welke niet bepaald als een gewelddadige aanranding en lichamelijke mishandeling is te beschouwen. Men denke bijvoorbeeld aan het bespuwen, het afslaan van de kwartiermuts, het aanvatten bij de uniformjas en andere handtastelijkheden van dien aard. De wetgever heeft daardoor blijkbaar getoond alle feitelijkheden van beleedigenden aard, hoe gering de gevolgen ook zijn mogen, als strijdig met de subordinatie te moeten straffen met de hoogste straf, in tegenstelling van andere vergrijpen tegen de ondergeschiktheid welke dat ernstige karakter niet bezitten en zich uiten in eene be- leedigende uitdrukking, dan wel in een dreigend gebaar waarop detentie staat. ■Alzoo, tegenover de beleediging of bedreiging door woorden en gebaren (art. 99 C. W.), in de rechtspractijk insubordinatie door woorden en gebaren genoemd, stelt de Wet de feitelijke insubordi natie. In het groote verschil van straf tusschen beide soorten van ver grijpen tegen de ondergeschiktheid, ziet men evenzeer duidelijk het kenmerkend onderscheid der beide species van het genus misdrijven tegen den dienst en de subordinatie, waarvan de vijfde titel gewaagt. Wordt elke openbaring van eenig verzet tegen den dienst, hetzij door beleedigende woorden of dreigende gebaren, als onbestaanbaar met de militaire tucht, streng gestraft, het verzet krijgt een ernstiger karakter, waar de mindere in rang zich niet ontziet den superieur een lichamelijke beleediging aan te doen. In het eene geval acht de Wet den dader voldoende gecorrigeerd met de straf van detentie, in het andere geval eischt de graviteit der handeling de zwaarste militaire straf van die met den kogel. Door aan te nemen dat die hoogste straf ook toepasselijk zoude zijn op eene in haar gevol gen minder ernstige handeling, wordt het verschil der beide soorten

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 189