9 komt steeds ronduit voor de zaak uit, laat dragen wanneer men dat op hoog bevel „quand même" verlangt, gelijk reeds gebeurd is, en vermeldt de gevolgeu, die uitsluitend aan bepakkingswijze en har- nachement te wijten zijn. En zijt gij, wat de rationeele manier van handelen is, vrij om zooveel en zooweinig te laten dragen als U goed dunkt en als de omstandigheden vorderen, draagt dan niet meer dan gebiedend noodzakelijk is voor de werkelijkheid en voor het onder houd van de oefening bij menschen en dieren. Grjj zult toch met mij eens zijn dat wanneer van het begin af dat men bergbatterijen gebruikt, steeds gedragen ware door paarden en muildieren en men ware niet teruggeschrikt voor openbaarmaking der talrijke en ernstige drukkingen, men niet in het jaar 1892 den batterijcom mandanten de vele drukkingen als hun schuld had aangerekend, dat men dan toen niet meer gezocht zou hebben naar denkbeeldige oor zaken als infectie of de kleurstof der dekens, dat men dan al lang de kwaal had aangetast bij den wortel, de oorzaak gezocht waar zij ligt: bij het harnachement en de bepakkingswijze. Dan ware allen bergartilleristen veel onaangenaams bespaard en men zou al lang van hoogerhand (want daar alléén kan bij genoeg zame voorlichting hulp van daan komen) gestreefd hebben naar verbetering. In de paardenkennis van Schimmel, uitgegeven in 1885, vindt men op blz. 740 al vermeld dat er, zoodra gedragen werd, onrustbarend veel drukkingen ontstonden, wat men echter, geheel ten onrechte, weet, aan te vast aansingelen. De drukkingen dateeren dus waarlijk niet van het begin van 1892, ofschoon men meende dat toen door een bijzondere oorzaak die in de lucht zat, infectie of zoo iets, plotseling en gelijktijdig alle bergbatterijen er door werden geteisterd. Neen, toen werd het pas bekend, toen kwam men er pas voor uit, voor een deel nolens volens, duchtende (en met reden) dat men het aan de gebruikers zou wijten. Want het gewone argument lag voor de hand „wanneer het vroeger altijd goed is gegaan, wanneer men vroeger nooit van drukkingen hoorde, althans niet in die mate, hoe komt het dan dat nu, bij niet veranderde gebruiksvoorwaarden, op eens drie bergbatterijen door de drukkingen onmarschvaardig zijn En de conclusie was eveneens voor het grijpen dat dit dan toch de schuld der batterij-

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 20