208- hij in den Ien sector al dadelijk aan het werk getogen was om ons te weerstaan. Al verder werd vernomen, dat in den komenden nacht van uit de XXYI Moekim troepenversterkingen zouden binnensluipen, en dat van uit Koeala Gighen over zee, nog andere benden zouden aanko- men, terwijl de militaire commandant van Pakan Kroeng Tjoet aan den Gouverneur kon rapporteeren, dat een vijandelijke troep, sterk 100 man onder Habib van Samalangan, in den laatst verloopen nacht binnen onze linie gedrongen was en mede reeds binnen de linie waren, elk met 75 strijders, Patjoet Mohamad Tahir van de III Moekim Kajoe Adang, Toekoe Brahim van de Y Moekim Montassih, Toekoe Oesoe, zoon van Toekoe Moeda Ma Amin, benevens de Imams van Lamrabo en Ateuh. Yoorts berichtte een man van kampong Djawa, die in den morgen van 1 October bij Koeala Atjeh bamboe was gaan kappen, dat bij nabij Moesapi door vijandelijk volk van Patjoet Mohamad Tabir aangehouden en beroofd was geworden, dat hij den vijand op 500 man schatte, dat deze zich op onderscheiden punten versterkte en eindelijk, dat de brug over de Aroesan Kroeng Tjoet ten Noorden van den Pedirdijk was afgebroken en de dekplankeu waren benut geworden, om er eene borstwering van te maken. De kolonel van Tejjn had dus alle redenen, om de troepen op den 2en October andermaal te doen uitrukken. Inmiddels werden reeds in den avond van den len October op onderscheiden punten in de linie patrouilles in hinderlaag gelegd, om te beletten dat de reeds binnengedrongen bende van buiten versterking zoude ontvangen, terwijl aan den marinecommandant opgedragen werd, de kust Oostwaarts van Koeala Atjeh zorgvuldig te doen bewaken, opdat geen vijandelijke prauwen van uit Gighen in de Atjehrivier zouden binnenvallen. Het geluk diende ons dien nacht. Eene sterke bende toch, naar schatting 2 a 300 man, die tusschen Roempit en Tjot-Iri binnen de linie wilde dringen, stuitte op de trompen der geweren van den ka pitein Buijs, die met 50 bajonetten daar had post gevat. Een salvo weerklonk en met verlies van 10 dooden en 3 gewonden vlood de vijand ijlings terug, om voor ditmaal niet meer weder te

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 218