205 C. een detachement van het 2® garnizoensbataljon, onder commando van de» kapitein P. J. A. van Neer, sterk 3 officieren en 84 minderen. Het geheel, sterk 46 officieren en 1048 minderen, onder bevel van den luitenant-kolonel J. A. Yetter. Elk geweerdragende zou 80 patronen bij zich hebben. Twee gewapende marinesloepen posteeren zich bij de monding van de Koeala Atjeh. De colonne Yink had in opdracht: des morgens te half zes ure van de Panteh Perakpoort af te macheeren langs den weg Kota-Radja Lamjong, om vervolgeus den Pedirdijk in Noordelijke richting volgende, den vijand, wiens sterkte op 5 k 600 man wordt geschat, en die naar luid van berichten, zich in Koeala Zuid, Koeala Noord, Kandang Radja Perak, Kota Laksamana en Kandang Radja Bedil genesteld heeft, met behulp van de colonne Barthelemij, die daartoe over Kota Pohama en Kota Vfoesapi naar Koeala Noord zou oprukken, aan te tasten en uit zijne stellingen te verdrijven. De colonne Vink zal aanvankelijk den vijand slechts hebben bezig te houdenzoodra evenwel de colonne Barthelemij de kampong Koeala Noord zal genaderd zijn, ter signaleering waarvan de beide colonnecommandauten onderling het noodige zullen afspreken, (1) zal de colonne Yink in verband met de colonne Barthelemij op dien kampong aanrukken en dien helpen vermeesteren. Na de verovering van Koeala Noord ageert de vereenigde troepenmacht tegen Laksamana en Kandang Radja Bedil. De colonne Yink, die wij kortheidshalve in den verderen loop van ons verhaal colonne A zullen noemen, werd navolgenderwijze ingedeeld. Yoorop de cavalerie, onder ritmeester van der Schoot, met last de (1) Er werd overeengekomen, dat de colonne Barthelemij op het goede oogenblik drie keer „Geeft Acht" zou doen blazen en de colonne Vink dit signaal zou herhalen, ten bewjjze dat het verstaan was. Door het knetteren der geweerschoten bij de colonne Vink, die reeds spoedig in vuurgevecht kwam, werd evenwei van het signaal Barthelemjj niets gehoord.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 220