209 Te 8 uur 45 miu. Y.M. rukte de hoofdmacht van colonne A Koeala Noord binnen, slechts weinige minuten, nadat deze kampong door de colonne Barthemelij na een hevig gevecht vermeesterd was geworden, en de van daar vluchtende vijand nog door de colonne Yink onder vuur kon worden genomen. De vereeniging der beide colonnes Vink en Barthelemij van de colonnes A en B was dus tot stand gekomen» Wenden wij ons thans naar de troepen, die onder den overste Barthelemij voorwaarts rukten, na nog even te hebben aangestipt, dat door majoor Yink aan den kapitein Schultze opgedragen werd, den overtocht van de artillerie over de Aroesan te dekken en voor de ambulance zorg te dragen. De colonne B, die des morgens te uur per stoomtram van Kota-Radja naar Pakan Kroeng Tjoet vertrokken was, met uitzon dering harer 10 ruiters, die zich langs den grintweg daarheen bege ven hadden, kwam om 6 uur 50 min. V. M. te Kota Pohama aan. Het detachement van den Bussche, dat in den nacht die vooraf ging, moest worden samengesteld uit verschilleude detachementen van de posten onzer linie, kon zich op dat oogenblik nog niet bij de colonne B aansluiten, wat te minder beteekenis had, aangezien dit detachement bestemd werd, om als algemeene reserve op te treden. Hierna zullen wij zien, dat dit detachement een meer actieve rol in het gevecht gespeeld heeft. Wèl bevond zich reeds bij aankomst te Pakan Kroeng Tjoet der colonne B, aldaar het detachement van Neer, dat ten Noordoosten van Pakan Kroeng Tjoet al dadelijk eene stelling innam, om de colonne B op haar rechterflank te beveiligen, nu toch gewoonlijk van de overzijde der lagune door den vijand vuur gegeven werd op troepen, die zich tusschen Pakan KroeDg Tjoet en Kota Pohama bewegen. Ditmaal echter ook de oorlog is grillig viel er geen enkel schot op de zeer lange colonne. Toen dan ook de colonne B Kota Pohama bereikt had, kon de colonne van Neer met een gerust hart hare stelling verlaten en zelf den weg naar Kota Pohama inslaan, alwaar zij, versterkt met 1 officier

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 224