11 opgehouden, daar onder den batterijcommandant die definitief het commando kreeg, ook veel en lang geëxerceerd en veel gedragen werd. De batterij werd toen eenvoudig gebruikt voor datgene waartoe zij bestemd was, zij vervulde haar roeping. Geregeld kwamen toen veel drukkingen voor welke slechts weinig verschilden van die stoornissen in de warme garnizoenen als Soerabaja en Atjeh, op welk verschil ik later nog zal terugkomen. Daar ik natuurlijk mij zeer voor de zaak interesseerde en ook wel om advies werd gevraagd in zake prophylaxis, vestigde ik de aandacht er op, dat in Algiers de muildieren van het Fransche leger onder den draagbok werden geschoren, waarmede men beoogde, door het verwijderen der dichte en warme haarmassa, het samenplakken der haren door stof en zweet te vookomen en dus verwondingen (drukkingen) af te wenden. De batterij was toen in Babakan; mijn voorstel om bij wijze van proef dit na te volgen en de ruggen der muildieren te scheren, gebaseerd op het voorbeeld vermeld in het Recueil de médecine vétérinaire, vond in principe gereeden ingang en men is toen bij die batterij, zoo spoedig er een schaar was te krijgen, met scheren begonnen. Over dat scheren zelf spreek ik later meer in bijzonderheden. Naar ik meen zal het bij alle bergbatterijen worden ingevoerd en worden in den loop van dit jaar de noodige scharen verstrekt. Nu, eenmaal de zaak aangenomen zijnde, wordt het dan ook zoo zoetjes aan tijd voor de uitvoering Aangezien nu dit drama: dragen drukkingen, weinig of niet dragen zeer enkele resp. geen drukkingen, zich later steeds heeft herhaald, behoeft men zich waarlijk niet meer af te vragen of het dragen soms de oorzaak is. Ook mij heeft men wel triumfeerend een geval medegedeeld van een muildier dat weken lang wegens een of ander gebrek op ziekenstal stond en waarbij men dan na dien tijd een drukking vond. Die kwam dan toch niet van het dragen Het spijt mij dat ik het zoo ronduit zeggen moet (maar het is noodig, ter wille van het belang der zaak, het wanbegrip te ontzenuwen als zouden de drukkingen ook kunnen ontstaan zonder dragen), die drukking van het bewuste muildier is dan eenvoudig van den aanvang af onder de dichte beharing door de stukrijders en het kader over het hoofd gezien en eerst toen na weken van zelf de dikke korsten» met haren bedekt, begonnen los te gaan heeft men het ontdekt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 22