217 Deze infanterieafdeeling koa natuurlijk geene andere zijn als het peloton Webb, welks lotgevallen wij thans zullen vermelden. Zooals bij het beschrijven van den opmarsch der colonne Vink gemeld is, ontving luitenant Webb den last, zich met zijn peloton onder de bevelen van den op den Pedirdijk achtergebleven ritmees ter van der Schoot te stellen, die nabij den kop van den Pedirdijk een 30-tal Atjehers in Westelijke richting had zien vluchten. In verband hiermede gaf de ritmeester aan Webb den last, in kampong Bidoek stelling te nemen, middelerwijl een keten vedetten de lijn Lambaroe-Bidoek bewaken zou. Toen het nu aan den ritmeester voldoende bleek, dat de colonne Vink ongeveer bij Koeala Noord moest aangekomen zijn, werd aan Webb bevolen, langs den Pedirdijk op te rukken eene 4 man sterke cavaleriepatrouille zou het peloton Webb vóór gaan. Reeds spoedig evenwel dienden deze ruiters wegens het vuur des vijands terug te gaan en ontspon zich een vuurgevecht met het slechts 22 man sterke peloton Webb, dat door het flinke voorbeeld van Webb zeiven en zijne 2 onderofficieren, spoedig leidde tot de algeheele ont ruiming van 's vijands stellingen. De Lingkar, welker brug afgebroken was, werd doorwaad en even zeer de Aroesan Kroeng Tjoet, die mede niet anders te passeeren viel, doordien de vijand aldaar de dekplanken van de brug wegge broken had. Alverder werd 200 pas achter de Aroesan Kroeng Tjoet, dwars over den Pedirdijk, eene loopgraaf aangetroffen, die aan weerszijden aan de ondoordringbare nipa-nipa aansloot en in front door verhak- kingen was gechicaneerd. Bij deze loopgraaf nu werd het peloton Webb door onze hoofdmacht gezien, toen deze veiligheidshalve het granaatvuur moest doen ophouden. Blijkbaar was het den Atjehers, die Webb vóór zich had, door het allerwegen hooren vuren, te eng geworden en gaven zij hunne stellingen prijs, om niet ingesloten te worden, een heenkomen zoe kende in de voor onze troepen ontoegankelijke moerassen ten Zuiden en Westen van Kandang Radja Bedil. Om 9 uur 40 min. V.M., nadat de beide sectiën artillerie met het

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 232