12 Meestal ziet men weken lang van de drukkingen onder het haar niets, men voelt alléén bij het strijken met de hand over de ribben hobbelingen of harde plekken en constateert daarbij verzet en pijn. Eerst na lang wasschen, verweeken en kaalknippen verwijdert men de dikwijls zeer vast zittende korsten, uit haren eo wondprodukten saamgekleefd, en dan pas ziet men de rose oppervlakte der woekerende blootliggende lederhuid. Behandelt men een drukking niet op die wijze, stelt men het dier slechts buiten gebruik, dan gaat het er niet mede als met een kneuzing door den singel die zonder behandeling slechts na weinig langer tijd geneest dan bij vlijtig nathouden! Daar is waarlijk het lijden niet naar! Die woekering van de papillen der lederhuid onder de korsten, blijft nog weken bestaan nadat de oorzaak reeds heeft opgehouden in te werken en de korsten laten eerst na langen tijd los. Blijft men nu zulk een dier doorgebruiken, dan ontstaat door de voortdurende drukking op de harde verhevenheden huidversterf (een woord dat bij de drukkingen der muildieren echter zeer veël wordt misbruikt,) een proces 't welk maanden vordert tot genezing wijl dan de lederhuid in haar volle dikte afsterft en de cicatrisatie van uit de omgeving uiterst langzaam voortschrijdt. Ik zelf heb hier muildieren met ribbendrukkingen van Batavia zien aankomen, die dus blijkbaar door niemand waren opgemerkt, want zieke dieren mogen niet worden overgeplaatst; herhaaldelijk gebeurt het dat ik een muildier onder behandeling krijgende voor een ander willekeurig lijden, als wanneer ik nooit verzuim de ribben te onderzoeken, het dier gedrukt vind en dan menigmaal zóó erg dat wanneer men het kaalgeknipt en schoon gewasschen ziet de meest verstokte vóórstander van „maar doorgebruiken" (die zijn er helaas verscheidenen) zou moeten toegeven dat het te gek is. Maar ongeluk kig ziet men („we»" zijn hier de combattanten) bijna nooit het muil dier onmiddellijk na dat kaalknippen en reinigen; eerst weer wanneer er een bruinzwarte lapiskorst op zit die het euvel een vergoelijkend aanzien geeft. Afgescheiden nu van de gevallen van drukkingen, welke men in het geheel niet bemerkt, moet ik opmerken dat men in het algemeen veel te lang wacht met de gedrukte dieren op het ziekenrapport te brengendit moest in het belang eener spoedige genezing gebeuren zoodra de zaak begon en zij begint zeer geleidelijk.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 23