282 Door op den trekker te drukken, wordt de stang vrij van de nok en de slagveer kan zich ontspannen. Het ontspannen geschiedt door de slagpin langzaam te laten opkomen, door gebruik te maken van den ring en tegen den trekker te drukken. Om weder te spannen, haalt men den ring slechts flink achteruit, de stang grijpt weder direct voor den vleugel van de slagpin. Om het geweer in rust te zetten, moet men de slagpin achteruit halen, deze daarna links draaien en weder laten opkomen in de horizon tale doorlating van de moer. Iedere werking is hierdoor afgesloten. 2e. Als meerlader. Hierbij valt op te merken. Het magazijn is een blikken kast die zich verticaal bewegen en 12 patronen bevatten kan, welke één voor één kunnen worden in gebracht, dan wel 6 tegelijk, door middel van een houder; de om gebogen wanden beletten het naar buiten treden der ingebrachte patronen. Het magazijn wordt van onderen ingebracht en wordt door den magazijnshefboom op zijn plaats gehouden. De tap grijpt in de geleidebaan van het plaatje, dat op den rechterwand van het magazijn is aangebracht. Door dezen hefboom kan nu het magazijn op en neer worden bewogen of anders gezegd, het magazijn wordt hierdoor in of buiten werking gesteld. Het ma gazijn wordt op de juiste hoogte aangebracht door de veerende boog die twee kerven heeft, welke in de trekkerplaat pakken. Het magazijn wordt uitgenomen, door op den boog te drukken en wel naar binnen en te gelijkertijd benedenwaarts; om het magazijn te plaatsen moet de hefboom in den laagsten stand zijn, door een lichten klap komt het magazijn op zijn plaats. Yoor het reinigen van den loop heeft men een poetskoord in plaats van een pompstok. Yolgens de Mil. Zeit. N°. 2. 9 Januari 1892 zijn de einduitkom sten met bovengenoemd geweer door proeven als volgt vastgesteld. Zij zjjn officieel aangenomen en vermeld in de Basler Nachrichten. De aanvangssnelheid van den 13.8 gr. zwaren kogel, bestaande uit hardlood met staalkap, bedraagt op 25 tyL 580 M. tegen 435 bij Yetterli. Dientengevolge kan de elevatie verminderd wordendeze bedraagt nu

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 247