13 Gebruikt men een licht gedrukt muildier b. v. nog 4 dagen door dan vordert het herstel niet 4 dagen maar wel 14 dagen meer. De ziekenrap porten en ziekenregisters wijzen dit typisch uit. Zoodra er eenmaal een groot ziektecijfer is, is men zóó huiverig dit officieel, op papier, ter kennisse van een ieder, nog te vergrooten dat men geen dieren meer ziek meldt, hoogstens ze niet meer gebruikt als ze gedrukt zijn. Deze vorderen altijd zeer lang tot herstel wanneer men er eindelijk toe overgaat ze op het ziekenrapport te brengen. Maar is na herstel van velen en door het eenigen tijd niet dragen het ziektecijfer weer eens zeer laag, dan denkt men dat het wel lijden kanin die periode krijg ik ook licht gedrukte dieren ter behandeling en die herstellen in 4 ja 5 maal korter tijd dan de ernstig gedrukten. Bestond er een rechte verhouding tusschen den tijd van duur der genezing van hevig en licht gedrukten dan was dit niet vreemd en niet erg ook, maar dat is geenszins het geval. Herstel van verwaarloosde druk kingen duurt onevenredig lang en na genezing, in dien zin dat geen behandeling meer gevorderd wordt, duurt het nog steeds korter of langer tijd alvorens de groote gevoeligheid genoegzaam is afgeno men om het gebruik te gedoogen. Ik wil nu trachten de oorzaken der drukkingen na te gaan, immers dat is het eenige middel om ze éénmaal te voorkomen. Daartoe is onmisbaar een beschouwing van de gebruikswijze bij het dragen en wel in bijzonderheden. Het dier zelf heeft een lange en dichte beharing, het is groot (voor den meestal kleinen stukrijder zeer hoog)., bij poetsen op den rug dikwijls weêrspannig vooral bij gebruik van den roskam die in Indië een veel grooter rol speelt dan in patria, en de tijd om te poetsen is, deze zaken in aanmerking genomen, veel te kort, het muildier wentelt zich waar en wanneer het kan uit dit alles volgt dat de huid doorloopend vuil is. Op deze vuile en met dicht haar bedekte huid legt men nu twee gevouwen dekens en krijgt dus het bagatel van 8 dekens dikte op den rug hierop bevestigt men den draagbok waarvan slechts de stegen op het lichaam drukken. En op dien draagbok laadt men een last varieerende van 130 tot 150 Kilogram en wel, gelijk trouwens van zelf spreekt, heeft deze kolossale last een veel grootere bovenvlakte dan de draag- vlakte van den bok, waardoor de beweeglijkheid van dien last, het

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 24