241 ningen, de theorieën over de militaire plichten, de krijgstucht, den garnizoens- en inwendigen dienst, de wapening, de zindelijkheid en de hygiëne. Dit deel der opvoeding duurt drie maanden en wordt klassesgewijze gegevende recruten gaan dan over in de compagniesschool en wor den daarin tegelijk met de oude manschappen geoefend, o.a. ook in den velddienst en de voorbereidende schietoefeningen. Deze tweede periode van de opleiding duurt mede drie maanden. In de derde periode die twee maanden duurt, gaan zij over in de bataljonsschool en worden zij geoefend in de bataljonsformatiën, de marschen, het gevecht van het bataljon en den velddienst. In de vierde periode worden zij geoefend in de regimentsschool en meer algemeen in het tactische deel der oorlogvoering. We hebben tot hiertoe dus twee onderwijssystemen gezien, wier typen gevonden worden in het Duitsche en in het Belgische reglement. Met deze zou men dus het Indische en het Nederlandsche oplei dingssysteem kunnen vergelijken. De Nederlandsche recrutenschool (van 1889) die, gelijk bekend, alleen het exercitieonderwijs der recruten bevat, geeft niet heel veel waaruit men het in Nederland gevolgde opleidingssysteem zou kun nen beoordeelen, dat toch met al de hiervoren beschouwde één merk waardig punt van verschil oplevert, n.l. een onderwijs in de exerci tiën door den bataljonsadjudant. Het onderricht in al het overige wat de recruut moet weten voor hij soldaat genoemd kan worden, wordt daar volgens de verschillen de andere voorschriften (voor het tirailleeren, de wapening, de schiet oefeningen enz.) door de eigen officieren gegeven (1). Voor de vergelijking van een stelsel van opleiding kan de Neder landsche recrutenschool dus ook niet dienen, doch met haar moet door het Indisch Leger wel degelijk rekening gehouden worden bij de detailexercitiën. Hoewel nu de Indische recrutenschool ook niet veel geeft over een stelsel van recrutenopvoeding, vindt men er toch* enkele beginselen duidelijk in aangegeven. Deze zijn: (1) Dit gold tot voor korten tijd; tegenwoordig is ook in Nederland de compagnies- commandant met de geheele recrutenopleiding belast.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 258