14 wiebeleu er van van rechts naar links en bij het affuit van vóór naar achter, afdoende verzekerd wordt. Met het aldus uitgeruste dier trekt men nu bij een tropische hitte (steeds boven 30 °C.) het land in, verlaat spoedig de gebaande wegen, laat het uren lang met zijn kleinen, cylindrischen of convergeerenden hoef en zijn zwaren last in week terrein voortzwoegen of in het gunstigste geval hellingen beklimmen of afdalen. Lezer, gij zijt bijna zeker geen medicus en dat vind ik in dit geval erg jammer. Anders toch behoefde ik U na de hier ontworpen schets, waarvan gij weet dat zij juist is, niet met zooveel woorden te verzekeren dat hier alle voorwaarden vereenigd zijn voor het ontstaan van een hevige prikkeling van haarwortels, tastpapillen en vaatpapillen, zweet- en smeerklieren der huid die onvermijdelijk tot ontsteking daarvan en later tot woekering moet leiden, een aandoe ning in den geest als de roode hond maar veel erger omdat de oorzakelijke momenten ook een beetje erger zijn. Yoor iemand die ingewijd is op het gebied van ziekten en wien het behaagt zich te interesseeren voor het gebruik der dieren welke hij, ziek zijnde, moet behandelen, is er hoegenaamd niets vreemds in, dat onder de concrete voorwaarden de drukkiugen ontstaan gelijk wij die zien. Zoo iemand behoeft niet naar de alléén zaligmakende flora der bacil len, bacteriën, microben en micrococcen te grijpen om een verklaring voor het euvel te vinden, evenmin naar een bijzondere, venijnige samenstelling te speuren van de verf die men voor de dekens ge bruikt, of wat ook. Inderdaad alle aetiologische momenten voor de ontsteking der lederhuid zijn daar en deze vertoont zich onder het volgende beeld. Wanneer men met de hand over de ribben strijkt, circa een decimeter rechts en links van de wervelkolom en evenwijdig daarmede, voelt men een hobbelig oppervlak, meer of minder hooge verhevenheden, al naar gelang van de hevigheid der aandoening. Slechts wanneer het dier zeer lang wordt doorgebruikt komt het zóóver dat zich ontbloote wonde plekken vertoonen. Daar nu het muildier dicht en ruig behaard is en de stukrijder, een Javaan zijnde, geneigd is ook in dienst toe te passen wat hij in de kampong heeft geleerd, nl. van een dier dat bijna stervende is te zeggen „bran- kali sakit" en vóór dien tijd er geen notitie van te nemen, is het

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 25