244 renhet geven van de noodige kracht en beweeglijkheid aan spieren en gewrichten, noodig voor het aannemen van eene goede lichaams houding, het uitvoeren van een goeden militairen pas, het met keunis van zaken hanteeren der wapenen, het vlug en juist uitvoeren van sommige bewegingen op de plaats en in den marsch, het zonder te groote inspanning overwinnen van hindernissen, enz; een en ander tot een zekere te stellen grens, die dan later door training zoo ver mogelijk moet worden uitgestrekt. Tot de moreele ontwikkeling behoort onder meer het aankweeken van gehechtheid aan zijn Yorst, trouw aan het vaandel, liefde voor zijn stand, achting voor en vertrouwen in zijne chefs, onderwerping aan de krijgstucht, plichtbesef, ordelijkheid, zindelijkheid, nauwge zetheid en matigheid. De noodige beroepskennis omvat de bekendheid met de verplich tingen van den soldaat bij den inwendigen en den garnizoensdienst, bij den dienst te velde en in het gevecht. In zijn meest uitgebreiden zin bezit de soldaat eerst dan de noodige beroepskennis, als hij het hem door dressuur, training en mededeeling geleerde voor zich zelf tot een harmonisch geheel heeft verwerkt. Naar het bereiken van dit resultaat behoort dan ook elkeen te streven, die door zijne betrekking geroepen wordt om voor den dienst van Land en Yorst in alle opzichten goed bruikbare soldaten te vormen. Wil men echter soldaten van zulk een gehalte verkrijgen, dan heeft men daartoe noodig: le. geschikt opleidingsmateriaal, 2e. een goed opleidingssysteem, 3e. goede instructeurs, en 4e. practische leerstof. Het opleidingsmateriaal wordt tegenwoordig vrij wel door de omstandigheden aangewezen. Yoor staande legers als het Indische beheerschen de eischen der aanvulling geheel en al de militaire waarde van de recruten; omdat men niet voldoende van de goede soort krijgen kan, moet men zich wel met recruten van een minder goed gehalte tevreden stellen. Het laatste eenmaal aangenomen zijnde, wordt het van het hoogste belang om bij het systeem van opleiding met de bijzondere

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 261