246 andere diensten met de oude soldaten mede kan verrichten, iB daar niet van zoo heel veel belang. Eenigszins anders wordt de zaak bij het oude Nederlandsche stelsel van africhting door den luitenant-adjudant en het Indische van opleiding bij speciale korpsen. Het vroegere Nederlandsche stelsel gaf daarbij alleen de eerste opleiding in het exercitiereglement aan dien buiten de compagnie staanden persoon; bij het Indische stelsel wordt de geheele recruten- opleiding toevertrouwd aan buiten de a.s. compagnieën van de recruten staande personen. Om het voor- en tegen van die stelsels te kunnen overwegen, keeren wij terug tot de eischen, waaraan de soldaat moet voldoen om in alle opzichten „goed soldaat" genoemd te kunnen worden en welke omvatten: le. de physieke ontwikkeling, die door dressuur en training beide moet worden verkregenaanvankelijk door dressuur tot eene beperkte, later door training tot een zoover mogelijk uitgestrekte grens, 2e. de moreele ontwikkeling waartoe in den aanvang alleen de grondslag kan worden gelegd en waarop later steeds moet worden voortgebouwd, 3e. de noodige beroepskennis, die verkregen wordt door aan het individu eerst de verplichtingen te leeren van zijn staat, welke later moeten worden uitgebreid tot zijne plichten in de gemeen schap en die van een hoogeren graad. In die opnoeming ligt reeds eene splitsing der onderwijzers opgesloten, aan den eenen kant heeft men noodig: dresseerders tevens leggers der grondslagen, aan den anderen kant trainers en verdere op bouwers. Met iedereen is even geschikt voor beide, en op deze omstandigheid grondt zich de noodzakelijkheid van splitsing van onderwijzend personeel, om de kans op het begaan van fouten bij de eerste africhting zoo gering mogelijk te maken. Bij het oude Nederlandsche stelsel ontving de compagniescommandant dan voor de oefeningen in de compagniesschool, het gevecht en den velddienst soldaten, die door een specialiteit volgens de beste methode

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 263