252 Twee minderen, met een nagenoeg gelijk zeer ongunstig strafhoek, maken zich schuldig aan dienstweigering (art. 95 C. W. minstens één en hoogstens 15 jaren militaire gevangenis). A. wordt wegens het aanwezig zijn van verzachtende omstandigheden gestraft met maanden militaire detentie en plaatsing voor den tijd van maanden bij het straf detachement; B. wegens het niet aanwezig zijn van ver zachtende omstandigheden met één jaar militaire gevangenis. A. werd dus, doordat hij minder schuldig was dan B., bij het strafdetachement geplaatst. Tot toelichting diene, dat wanneer de wet een bepaald minimum van sommige strafsoorten heeft vastgesteld (b. v. tuchthuisstraf en dwang arbeid in den ketting, minimum 5 jaren, militaire gevangenis 1 jaar, enz en dat minimum tevens het minimum is van de straf, tegen een misdrijf bedreigd, de rechter bij toepassing van verzachtende omstan digheden, de daarop volgende strafsoort kan opleggen. In het bovenstaande voorbeeld werd militaire detentie opgelegd instede van militaire gevangenis. Art. 16. Behalve in de bijzondere gevallen (art. 77, 108, 119, 155, 156 en 157 C.W.), waarin de poging tot een militair misdrijf bij het C. W. strafbaar is gesteld, is deze alleen strafbaar, wanneer tegen het voltooid misdrijf de doodstraf met den strop is bedreigd." Het ware te wenschen, dat de strafbaarheid der poging bij ieder misdrijf afzonderlijk ware genoemd geworden. Zooals deze nu bij art. 16 van het Koninklijk besluit is vastgesteld, geeft zij aanleiding tot het opleggen van lichtere straffen voor zwaardere misdrijven en ook tot ongelijkluidende qualificatiën voor gelijke misdrijven, Dit geschiedt o. a. bij het misdrijf omschreven in art. 100 C. W. Bijv.: Europeesch sergeant van de infanterie A. legt zich, met een geladen pistool gewapend, in hinderlaag, met het doel luitenant X. te dooden. Bij het lossen van het schot wordt de luitenant niet getroffen. Europeesch sergeant B. legt zich op dezelfde wijze in hinderlaag, maar zijn slachtoffer is geen luitenant, doch een korporaaldie evenmin bij het afgaan van het schot getroffen wordt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 269