258 Volgens het Wetb. van Strafr. voor Europeanen zijn de sergeanten A. en B. strafbaar wegens poging tot moord (5 tot 20 jaren tucht huisstraf). Sergeant A. heeft zich echter tevens schuldig gemaakt aan poging tot feitelijke insubordinatieeen militair misdrijf, dat niet strafbaar is, omdat tegen het voltooide misdrijf de doodstraf met den kogel wordt bedreigd. Poging tot feitelijke insubordinatie sluit ech ter onbetwistbaar zeker in zich het misdrijf in art. 99 C. W. ge noemd: insubordinatie door gebaren. Sergeant A. heeft zich dus schuldig gemaakt aan le. poging tot moord 2e. insubordinatie door gebaren door het plegen van één en hetzelfde misdrijf. ldeeële samenloop van misdrijven). Indien bij ideeële samenloop het misdrijf een militair en tevens een algemeen misdrijf daarstelt, moet bij de qualificatie de voor keur gegeven worden aan het Crimineel Wetboek, zelfs wanneer op het misdrijf bij het gemeene strafrecht een zwaardere straf was ge steld. (Sententie definitief H. M. Gr. 13 Nov. 1885, 11 Mei 1888, 15 Februari 1889 enz. Barré 26 gedeelte). Sergeant A. zal dus gestraft moeten worden wegens insubordinatie door gebaren (2 maanden tot één jaar militaire detentie) en sergeant B. wegens poging tot moord (520 jaar tuchthuisstraf). Ware poging tot feitelijke insubordinatie strafbaar geweest, dan zou sergeant A. gestraft zijn kunnen worden met 520 jaren militaire gevangenis. Het niet strafbaar zijn der poging tot feitelijke insubordinatie geeft aanleiding tot verschillende sententiën van het Hoog Militair Gerechtshof. De eene maal wordt de poging gelijkgesteld aan het misdrijf zelf, omdat de poging op zich zelve reeds daarstelt: het ple gen van geweld (zie art. 100 C. W.)een andermaal wordt de poging genoemd: insubordinatie door gebaren, bijv: „Sententie H. M. G. 17 Maart 1898. Waar een mindere naar een meerdere in rang slaat, doch de slag een anderen, tegenwoordig zijnden persoon treft, omdat deze dien afweert, wordt feitelijke in subordinatie gepleegd tegen hem, tegen wien de mindere geweld heeft willen plegen."

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 270