265 Hij moet vindingrijk genoeg zijn om te weten, dat hij dan eens véél, dan eens weinig ruiters laat verschijnen; dat hij, als hij er is, afwezig en als hij er niet is, aanwezig moet schijnen te zijn; dat hij het vijandelijk gebied niet alleen plunderend rondtrekt, doch tevens, de ware sterkte zijner ruiters verbergende, den vijand, als deze zulks niet vermoedt, onverhoeds te lijf gaat. Het is ook eene fijne krijgslist, dat men den vijand, als men de zwakkere partij is, zoodanig vrees inboezemt, dat hij niet aangrijpt; is men de sterkere, dat men hem uitlokt zich naderbij te wagenwant hierdoor zult gij niet de allerminste schade lijden, doch den vijand des te eer op eene fout betrappen. Opdat het echter niet den schijn hebbe, dat ik iets onmogelijks verlang, wil ik aanduiden hoe zich hetgeen daarvan het moeielijkst schijnt laat uitvoeren. Om b. v. bij het ondernemen van een ver volging of van een terugtocht niet te kort te schieten, moet men van den „ausdauer" zijner paarden zeker zijn. Hoe echter tot deze zekerheid te geraken Door te letten hoe de paarden zijn, wanneer men in vredestijd oefening heeft gehouden met twee partijen tegen elkander, n. 1. na het terugtrekken en na het vervolgen. Wilt gij het aantal uwer ruiters grooter doen voorkomen, zoo zij in de eerste plaats opgemerkt, dat gij, zoo het eenigszins mogelijk is, dit middel, om den vijand omtrent uwe getalsterkte te misleiden, niet te dicht in diens nabijheid aanwendt, want op verreD afstand is het niet alleen minder gevaarlijk maar ook van meer uitwerking. Daarbij moet ge in aanmerking nemen, dat paarden die gedrongen bij elkander staan talrijker voorkomen door de grootte van het dierstaan ze daarentegen niet aaneengesloten dan zijn ze gemakkelijk te tellen. Nog talrijker echter zal uwe ruiterij schijnen, als gij de rijknechten bij en tusschen de ruiters opstelt, met pieken als anderszins wat er op lijkt in de hand, hetzij uw troep stilstaat of opmarcheerthierdoor zal uwe troepenmassa niet alleen grooter, maar ook meer in elkaar gedrongen schijnen. Wilt gij echter uw troep een kleiner aanzien geven, dan zult gij indien u daartoe geschikte plaatsen ten dienste staan de ware sterkte uwer ruiters het best verbergen door een deel er van op een zichtbaar punt optestellen, en door het andere gedeelte op eene onzichtbare plaats verborgen te houden. Laat echter het geheele terrein zich gemakkelijk

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 282