- 286 Hier in Indië worden 46 maanden besteed aan de africhting der Europeesche, en 68 maanden aan die der Iulandsche recruten. Die opleidingsduur is bij eene grondige africhting volgens een goed systeem waarschijnlijk niet te lang, doch bij gemis aan beide geeft zij aanleiding tot enorme tijd-, kracht- en lustverspilling, omdat de resultaten alsdan verre blijven beneden die, welke men in den zelfden tijd ouder goede leiding zou kunnen behalen. Zooals de toestand op dit oogenblik nog is, wordt in ons leger de recrutenopleiding beoordeeld naar de houding van eene klasse bij het afexerceeren en de bekendheid van den man met zijne militaire plichten. Om de klasse in den aangegeven tijd keurig te kunDen doen exer- ceeren en om den man in dien tijd goed zijne verplichtingen te kun nen laten opzeggen, wordt al de beschikbare tijd in beslag genomen, wordt bij het groote gebrek aan geschikte en zelfs aan ongeschikte instructeurs veel te veel van de krachten dier personen gevergd en wordt door recruten en onderwijzers beiden geleden aan overinspan- ning, die niet alleen allen lust uitdooft maar ook de subordinatie ernstig benadeelt. Dit laatste nu weegt ontzettend zwaar. Even goed als fouten in de dressuur den geheelen diensttijd door blijven voortbestaan, even goed laten zich fouten in de moreele opleiding van den recruut den geheelen diensttijd door gevoelen, en wat beteekenen de eerste in verhouding tot de laatste? Verzuim den recruut vertrouwen in zijne chefs te doen stellen, hem ontzag voor het kader, eerbied en achting voor zijne officieren in te prenten; hoe wilt ge het den af- gerichten soldaat leeren Door straffen en de gevolgen daarvan stellig niet, eerstens hebben de straffen het grootste gedeelte van hun voel baarheid verloren, en tweedens kan men door een strafsysteem wel ondergeschikte slaven, maar geen vrije soldaten vormen. De tijden zijn voorbij, dat de ondergeschiktheid alleen de ziel was van den militairen dienst en dat de blindelingsche gehoorzaamheid de daden der ondergeschikten moest bepalen. Om het militaire ge bouw in stand te kunnen houden, moet er noodzakelijk een tweede steunpilaar aan worden toegevoegd, die men met den naam van „plichtbesef" zou kunnen bestempelen, en die aan de gehoorzaam heid het verstandelijke moet bezorgen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 303