293 geen exereeeren vóór één uur na dat signaal. Om dezelfde reden zou ik na afloop van de exercitie voor die klasse onmiddellijk ge durende een uur onder toezicht de wapens enz. laten schoonmaken. De hoogste klasse recruten heefc als regel aan een half uur genoeg en moet dat toezicht ook reeds kunnen missen. Zorgt men nu voor schaduw op de exercitieplaatsen der recruten, dan kunnen de jongste klassen van 6^ tot 8^, de oudste klassen van 6 tot 9 uur exereeeren, gymnastiseeren en schermen en zijn alle recruten tot 9-| uur v. m. in dienst, om dan na het appèl en het soepeten tot 12 uur vrij te zijn om uit te gaan en van 12 tot 4 uur in de kazerne vrij van dienst te blijven. De Indische namiddaguren komen mij nergens anders geschikt voor dan voor het houden van theorieën en voorbereidende schiet oefeningen, doch een uur per dag b.v. van 4-5 uur, is daarvoor ook genoeg. Resumeerende wordt dan de dienst voor de recruten beperkt tot: 2 a 3 uur dressuur, 1 a '/2 uur poetsen en 1 uur theorie (totaal 4 a 4| uur) per dag, behalve de appèls, en ik beweer, dat die tijd volkomen voldoende is, als het onderricht door het kader met lust, ijver en zaakkennis wordt gegeven. Men bereikt dan daarmede ook het groote voordeel, dat de nieu welingen minder aan ziekten zullen lijden dan thans het geval is, nu bij het le Depötbataljon de recruten gedurende zes uur daags worden beziggehouden (6-8 exereeeren, 9-9s/4 theorie, 11-12 poetsen, 4|-Ö5 uur exereeeren). En dat aantal zieke recruten is ook lang niet gering, in de hierboven genoemde week van 10-16 April bedroeg het bij de Europeanen niet minder dan 15 °/0 ongeveer van de totale sterkte. Nu is het waar, dat die menschen zich in het acclimatisatie-proces bevinden, doch de kansen van ziek worden moeten bij zwaren dienst zeker grooter zijn dan bij matigen dienst. Yoor het kader komt er dan bij die 4 a 4j uur dienst nog een massa bij, wil het goed toezicht kunnen houden in hunne groepen en sectiën, het heeft dan al meer werkuren per dag dan het kader van een veldbataljon en de taak, die zij te vervullen hebben, is daarbij zeker moeilijker, want, men schatte het drukkende van die recruten- exercitiën en theorieën niet te laag, vooral als deze zich dag in dag

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 310