296 c. bij de eerste beweging Tan het schouderen van „presenteert geweer" de hand tegen het geweer aan, enz., alsof men niet veel gemakkelijker als regel kon stellendat het geweer bij de greep altijd met de volle hand wordt aangevat, en dat het overal elders met den duim en de vingers om de lade wordt vastgehouden, want ontladen en vellen zal toch ook wel eens moeten geschieden als de loop lieet is, en bovendien kan de recruut zich dan niet zoo dikwijls vergissen in de wijze waarop hij het geweer aanvatten moet. Zoo leert men den man aanvankelijk: le hoe hij later niet marcheer en moet (met de armen tegen het lijf), 2e hoe hij later zelden marclieeren zal (op één gelid), en 3e hoe hij op den duur niet marcheeren kan (knieën gestrekt, pun ten van de voeten naar omlaag), alsof men op die manier ooit veer kracht in den pas zal krijgen Zoo verricht hij, als hij het geweer bij den voet heeft, eene wen ding op de plaats, waarbij op het waarsehuwingscommando het geweer omlaag wordt genomen, gedurende de wending rechtstandig wordt gehouden, na de wending weer eerst omlaag en daarna rechtstandig wordt gebracht en eindelijk wordt neergezet. Doch genoeg hierover; als men naar dergelijke afwijkingen wil gaan zoeken, zijn er nog eene massa te vinden. En men meene niet, dat er in die reglementen niet geplozen en gestudeerd wordt; integendeel, er wordt maar al te veel naar stipte opvolging gestreefd. Zoo ziet men bij het voorkomen van een schutter voor de schijf den man, die met het geweer bij den voet stond, dit eerst overnemen vóór hij het gaat laden, en ziet men hem het geweer na het laatste schot weer eerst overnemen en dan afzetten om de gevallen hulzen te kunnen oprapen. Dan hoort men bij de compagnies- en bataljonsscholen den een „divisie rechtsom keert", den ander „peloton rechtsom keert" com- mandeeren, als het commando de geheele compagnie geldtnatuurlijk voert de compagnie op beide commando's hetzelfde uit. Verder geeft men zich heel veel moeite voor correcte uitvoering op commando's, maar naar het commando voor het openen en sluiten van de patroonzakkeu zoekt men tevergeefs, niettegenstaande er nog dagen lang instructie mede gemoeid zijn om den recruten te leeren

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 313