298 van de mooie houding eenvoudig achterwege laten. Het laatste zal dan ook wel steeds het geval wezen, doch dan vraag ik: waarom hun die houding geleerd? Zoo wordt het naar beide zijden front makeu alleen geleerd als de manschappen op twee gelederen uit de flank marcheeren marcheeren zij, wat in het Indisch terrein meermalen voorkomt, op één gelid uit de flank, dan moeten zij bij een even- tueelen aanval van beide zijden of een bedreiging daarmede maar uit zich zelf naar beide zijden front vormen. Het is mij persoonlijk overkomen bij den marsch eener patrouille in de Balaug Loeparlau- den (W. afd. van Borneo) dat ik, op een gelid uit de flank moetende marcheeren, alvorens daartoe over te gaan den manschappen der patrouille nog even ging leeren wat zij moesten doen als zij het com mando „naar beide zijden front" hoorden. En dan nog die aanhoudende wijzigingen van de recrutenschool eerst de handen van den loop bij het bajonetvechten, dan weer de handen er om heen; nu eens draaien op den bal van den voet, die vóór is, dan weer draaien op den hiel van den voet, die achter is. Het laatste komt mij het meest in overeenstemming met de recru tenschool voor. Het eerste wordt onpractisch, zoodra de man zijn bajonet moet gebruiken na een vuurgevecht; hij zal dan zijne vingers wel van den loop afhouden Zooals men uit het voorafgaande gemakkelijk kau opmaken, behoort tot eeoe eventueele herziening der recrutenschool, b. v. bij invoering van een nieuw vuurwapen, nog meer dan het aanbrengen van de volstrekt noodzakelijke wijzigingen. Bij zoo'n herziening moet dan ook zeer zeker ernstig overwogen worden of ook hier niet algeheele omwerking moet plaats hebben en of men zich niet meer dan bij de herziening van 1886 geschiedde moet losmaken van ingewortelde gewoonten, als die geoordeeld zullen worden ongunstig op den goeden gang van zaken te werken. Wil men dan als resultaat van dien arbeid aan de Infanterie van het leger een goede recrutenschool schenken, dan moet men bovendien zorgvuldig streven naar eenvoud, consequentie en duidelijkheid en moet alles wat men er in nederlegt gebasseerd zijn op practische ge schiktheid voor menschen met middelmatige geestvermogens, die voor een groot deel uit het Nederlandsche leger worden verkregen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 315