299 Bij zoo'n recrutenschool behoort dan een systeem van onderwijs, dat zoo weinig mogelijk tijd in beslag neemt; al ware dit maar al leen om er zooveel mogelijk lust in te houden. Ter bereiking van dat doel zoude ik de recrutenschool willen splitsen in 3 afdeelingen, en wel: l6 de exercitiën zonder en met het geweer op één gelid, 2e die met het geweer op twee gelederen, en 3® de elementaire oefeningen in het tirailleeren. Tot de eerste afdeeling zou ik willen doen behooren 1® de positie, de knielende en liggende houding, de wendingen rechtsom, linksom en rechtsomkeert en het inrukken, eerst zonder, daarna met het geweer 2® de verschillende passen met de daarbij behoorende wendingen: rechtsomkeert maken, aanmarcheeren en halt houden, rechts en links uit de flank, schuins rechts en schuins links, eerst zonder, daarna met het geweer 3® de handgrepen, waaronder ik ook het laden en ontladen, het aan leggen, afzetten en vuren reken. Bij dit onderricht moeten de klassen zoo zwak mogelijk gemaakt wordenhet wordt voortgezet totdat de recruten er zooveel van ken nen, dat zij elkaar bij de exercitiën op twee gelederen niet te veel zullen hinderen en het wordt gegeven door onderofficieren en korpo raals. Voor Europeanen zijn daar niet meer dan 810 dagen (2 exercitieweken) voor noodig. Dat onderwijs wordt eiken dag voorafgegaan door 1/2 uur gymnas tiek, zonder en met geweer en gaat eiken dag gepaard met oefeningen in het richten en mikken, b. v. van 7 u V. M. gymnastische oefeningen, 7 7£ oefeningen op de plaats, 7^8 oefeningen in beweging, en 8 85 richten en mikken. Bij dit onderricht moet het streven zijn om de door den man uit zich zelf aangenomen houding en pas, wijze van opwerpen, afzetten enz. van het geweer te verbeteren en hem te gewennen aan eene uitvoering op commando naar het voorbeeld van een onderwjjzer.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 316