300 In die eerste week worden de recruten in klassen afgedeeld naar reden van hunne bevattelijkheid en aanleg. Elke oefening wordt gevolgd door een uur practiseh schoonmaken der gebruikte kleeding en wapens. In den namiddag wordt hoogstens een uur besteed aan theorieën over de verplichtingen, waar de soldaat in de eerste plaats mede bekend moet zijn. Gedurende den tijd dat zij in de le afdeeling exerceeren, zoude ik de recruten alleen het geweer willen geven en hen vóór zij tot de 2° af deeling overgaan het kapmes met schede en het ledergoed willen uitreiken. De exercitiën in de 2e afdeeling, waarbij de klassen op twee gele deren opgesteld zijn, zouden dan omvatten l8 de richtingen, 2e de handgrepen, 3e het knielen en liggen, 4e het vuren, 59 den frontmarsch en de zwenkingen, 6e den flankmarsch en het opmarcheeren, 7e de verdubbeling der rotten, en 86 het plaatsen en uit elkaar nemen der rotten. De exercitiën in deze afdeeling worden telkens voorafgegaan door gymnastische oefeningen met het geweer, of oefeningen in het bajonet- vechten, terwijl de namiddag-theorieën afgewisseld worden met onder richt in de voorbereidende schietoefeningen. Men krijgt dan voor de 2e klasse recruten van 64- 7 u Y. M. gymnastische oefeningen met het geweer of bajonetvechteo, n 1 7.3 u handgrepen en vuren en b 73. 8^- u marcheerende lessen. Het stellen en uit elkaar nemen der rotten geschiedt vóór en na elke rust. Bij de voorbereidende schietoefeningen van deze klasse wordt zoo spoedig mogelijk overgegaan tot het schieten met flobert patronen (liefst aanvankelijk uit lichte flobertbuksen). Het marcheeven op één gelid zoude ik na het marcheeren op twee gelederen beoefend wenschen te zien en dit, omdat ik bij ondervinding weet dat men den recruten het marcheeren op twee gelederen vlugger

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 317