OVERZICHT VAN HE MILITAIRE TELEGRAPHIE VAN 1886—1893. Het is mijne bedoeling met dit korte opstel een overzicht te geven van de telegraphie op militair gebied in bovengenoemd tijdperk. Ik wensch niet in beschouwingen te treden, doch laat hier slechts volgen die gegevens, welke ik uit verschillende werken heb kunnen putten. De door mij geraadpleegde en gevolgde bronnen zijn De Encyclopedie van Winkler Prins; Jahresberichten van von Löbell; Zakboekje voor den Officier te velde, Rooseboom; Id. id. Schmidt (Indisch leger) Indisch militair tijdschrift, verschillende afleveringen. De letterlijke beteekenis van het woord telegraaf is Verschrijver terwijl men er onder verstaat ieder toestel, waardoor tusschen van elkander verwijderde plaatsen vastgestelde teekens kunnen worden over gebracht. De daartoe te gebruiken middelen zijnhet geluid, het licht en de electriciteit. De werking van het geluid vereischt vele tusschensta- tions, doordat het reeds op korten afstand veel van zijn kracht verliest; het wordt daarom alleen gebruikt voor seinen op kleine afstanden, zooals op schepen en wel door fluiten, misthorens enz. De militaire telegraphie wordt verdeeld in optische en electrische. De opiische telegraaf dateert reeds uit de oudheid. De val van Troje werd door vuren op de bergen kenbaar gemaakt aan Clytemnestra. Ook werd er gebruik van gemaakt in de veldtochten van Hannibal en die der Germanen enz. Men beweert dat in 450 voor Christus Cleoxenes en Democritus reeds letterseinen hadden, die door fakkels en vlaggen werden overgebracht. In 1763 heeft de optische telegraaf verdere ontwikkeling gekregen door de gebroeders Chappé, die aan de Nationale Conventie hun toestel voorstelden. Het bestond uit drie balken, die

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 331