315 beweegbaar waren en opgehangen werden in een kruis; de verschil lende standen dier balken gaven de teekens aan. Yan Parijs naar Rijssel bracht men over 20 stations in 2 minuten berichten over. Ook in Engeland van Londen naar Portsmouth met 20 stations en in 1832 van Berlijn naar Coblenz over 70 stations met 222 ambte naren. Zooals het met alles gaat, zoo is het ook met de instru menten voor de telegraphie gegaanzij zijn steeds vooruitgegaan, en op zulk een hoog standpunt van volmaaktheid gekomen, dat men inzag, dat de telegraphie voor militair gebruik eene speciale wetenschap diende te worden. Slechts langzamerhand, en zelfs nu nog niet overal, is men er, zooals wij later zullen zien, toe overgegaan om afzonderlijke, geheel voor de telegraphie bestemde korpsen op te richten. Alhoewel alles er op wijst, dat de voordeelen zeer groot zullen zijn, beschouwen staten, wier legers, wat organisatie betreft, het verst zijn (Duitschland, Frankrijk, Oostenrijk en Hongarije) de telegraphie als bijzaak. Waar dit aan toe te schrijven is, blijft een raadsel, wellicht aan de zucht, die de hoofdwapens eigen is, om al wat bijwapen is stiefmoederlijk te bedeelen. Wij zullen eerst de optische telegraphie behandelen, die nevens de electrische steeds zal blijven bestaan. Nauwkeurige beschrijvingen van instrumenten zijn hier achterwege gelaten, daar mijne lezers voldoende het grondbeginsel van heliograaf en heliostaat enz. kennen. In België maakt men gebruik van een ballon captif, die aan een kabel van 90 M, wordt opgelaten. In dezen ballon of daarbuiten worden zes electrische lampen aangebracht. Door middel van den Morsesleutel kan men nu door kortere of langere lichtschitteringen verschillende seinen op zeer grooten afstand overbrengen. Volgens den Kapitein Breijer van het Nederlandsch-Indische leger, die de expeditie der Engelschen in Opper-Birma heeft medegemaakt, werd aldaar en verder in geheel Britsch-Indië een veelvuldig gebruik gemaakt van den heliograaf, die ook te Atjeh in gebruik is. Door middel van dit toestel kan men jot op 40 Engelsche mijlen seinen geven. De optische telegraphie is bij de Engelschen op zeer uitgebreide schaal toegepast; eene uitvoerige beschrijving vindt men in de „Manual of instruction in army signalling 1886."

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 332