316 Op ieder regiment heeft men in Engeland 50 soldaten, die geoefend zijn in het seinen met vlaggetjes. Deze vlaggetjes worden evenals de schop, bijl enz. door de soldaten medegevoerd. Door het langer of korter zwaaien met deze vlaggen, gebonden aan geweren, worden de tot op 1 KM. goed zichtbare teekens van het Morsetoestel aangegeven. Vrijwilligers, officieren en onderoffi cieren kunnen sedert 1888 aan 10 militaire seinstations aan een cursus deelnemen. Iedere cursus duurt 91 dagen en kan door 8 tot 20 officieren en onderofficieren worden bijgewoond. Door den overste Keijzer zijn op Leith bij Dorking, op Hindhead in Haslemere en in Sc. Martha bij Guildsford seinstations opgericht uitsluitend voor heliografen en lampsignalen. Dat de optische telegraphie voor landen, die koloniën hebben, van veel belang is, heeft o. a. Frankrijk tijdens de expeditie in Tonkin gezienhierover vindt men het een en ander in het Indisch militair tijdschrift, 18e jaargang, 3e aflevering en in ,1e Journal des Sciences militaires, October 1886." De luitenant Saillard geeft als maatstaf van de uitbreiding der toepassing van de optische telegraphie op, dat in 14 maanden één centraalstation 10800 berichten verzond en ontving, zelfs dat in één maand 2945 woorden werden geseind. De toestellen aldaar in gebruik waren die van den overste Mangin. De organisatie bestond uit: le een vaste of etape afdeeling, die een net van telegraafverbindingen in den rug van het leger vormde; de lengte van de gezamenljjke verbindingen bedroeg 580 KM. 2e een mobiele afdeeling, die de eenvoudige veldtelegraphie in de onmid dellijke nabijheid van den troep waarnam. De eenheid was de post, zijnde één korporaal en twee telegraphisten. Twee posten vormden een brigade onder een sergeant en 2 brigaden een sectie onder een luitenant. Ook in Algiers vindt de optische telegraphie hare toepassing op uitgebreide schaal; ook al is de electrische telegraphie veel nauw keuriger, de eerste zal blijven bestaan, want niet alleen hier, maar ook in andere koloniën is gebleken, dat de opstandelingen of de inboorlingen het tot hun eerste werk rekenen de kabels of lijnen te vernietigen; de eerste omdat zij weten dat het vernielen een doel-

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 333