317 treffend en voordeelig iets voor hen is, de andere omdat zij belust zijn op ijzer en koperdraad. De hoofdverbindingen in Algiers zijn gelegen in het Zuiden der Provincie Constantine; zoo staat Biskre met Tonggourth in Queduir en met Debila in Souf in verbinding. De eerste linie heeft vier tusschenstptions, namelijk Ahmar-Kaddun, Kef-el-dor, El-Berd en Tamema. De tweede linie heeft drie tusschen- stations, te Ahmar-Kaddun, Badis en Djebel-hadjour bij Negrine. Een kapitein heeft de hoofdleiding; iedere linie staat onder een hem toegevoegd officier; op ieder station is een onderofficier en 2 of 4 man (militaire telegraphisten). Ook hier worden gebruikt de toestellen van den overste Mangin en lampen voor nachtseinen. De verste afstand is 130 K.M. Generaal Boulanger heeft, tijdens hij minister van oorlog was bepaalddat op alle forten optische tele- graphen zouden zijn opgesteld, en dat de commandanten dier forten hunne officieele telegrammen hiermede zouden wisselen. De „In struction pour la correspondance des signaux dans les Corps de Troupe," bevat een volkomen reglement, inhoudende: „aanwending der signalen, signalen, inrichting van stations, dienst in de stations, methode om de seingevers onderricht te geven, enz. Deze instructie te bespreken valt niet onder mijn bereik, alleen wil ik een paar punten aanhalen. Zoo zal men tot het kiezen van sta tions moeten zorgen: le dat men goed zien kan; 2" dat men goed gezien kan worden; 3" dat de achtergrond gunstig is, zoodat de si gnalen zich goed afteekenen en 4° dat de wind niet te sterk is, zoo dat de vlam van de lantaarn kan aanwakkeren. Per bataljon moeten aanwezig zijn 8 seingevers, 8 scholieren en 1 onderofficier-instructeur. Deze lieden zijn gelijkmatig over de compagnieën verdeeld. Iedere compagnie heeft een paar signaalvlag getjes en een lantaarn h persienne (scherm). Ieder jaar is er een cursus van vier weken te Mont Yalérien bij Parijs, voorts is het tweemaal in de week oefening voor de seiners bij hun eigen troependeel. Aangaande dezen cursus deelt de „Bulletin officiel du Ministère de la Guerre, partie réglementaire 1888 No. 11" mede: „aan dezen cursus nemen deel eene afdeeling van ieder der 4 genieregimenten en van de scholen der optische telegraphie in Algiers en Tunismilitaire personen in actieven dienst, gewezen telegraphis-

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 334