319 met metalen bodem gebruikt worden, geladen met 3 gram kruit en een ster van 22 mM. doorsnede en 35 mM. hoogte. Op ongeveer 100 M- hoogte ontvlamt deze ster, de duur der schittering is 5 secunden, de afstand waarop zij gezien kan worden bij nacht 9, bij schemering 4 en bij dag 1 K M. Naarmate der geoefendheid kan iedere 2 of 5 secunden een schot gedaan worden; de kleuren zijn rood en groen. In Noord-Amerika vond men de quaestie der optische telegraphic van zulk belang, dat in Februari 1888 een commissie werd be noemd, ten einde een keuze te doen tusschen verschillende heleo- graafsysternen. Toen deze keus gedaan was, had men een in strument dat op 40 Engelsche mijlen met het bloote oog goed te lezen was. Het instrument met verpakking woog 9 K 8. en was in 2 pakketten verdeeld van 41/2 K G. De heliograaf met verpak king bevindt zich in een lederen tasch, die twee spiegels, een licht scherm, een lens, een meetstaaf, een schroevendraaier en reservedeelen bevat. Twee drievoeten worden in een foedraal van leder en zeil doek verpakt. De spiegels zijn verwisselbaar. De kosten van een compleet instrument zijn 40 dollars. Officieren en manschappen moeten allen bekend zijn met het seinen met vlaggen en fakkels en ook met het gebruik van heliografen. Patrouilles en officieren hebben in hun ransel zes kleine gloei lampen van verschillende kleur, die door middel van een kleine bat terij werken. Wil nu de eene patrouille met de andere spreken, dan behoeft men den stroom slechts te sluiten en uit de combinatie der kleuren ontstaan de seinen. Dit is in de laatste jaren in het groot toegepast op de oorlogsschepen, zoodat de Amerikanen en Engelschen tijdens de Revue te Hampton Road in de Cheasepeakbay 1893 des avonds zeer snel en zeer duidelijk berichten overseinden. Ook tijdens de manoeuvres der Russen in 1886 bij Nowogeorgiewsk kregen de sluippatrouilles gewone lantarens mede, doch zoodanig ingericht dat zij door middel van schuiven, rood, groen of wit licht gaven. Iedere kleur had haar beteekeniszoo was rood beweging van groote troepenmassa's. Ook de heliograaf vindt in Rusland haar toepassing, daar bij de Transkaspische sappeurcompagnie een telegraaf-heliograaf-commando bestaat.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 336