320 In Spanje is de 4e compagnie van het telegraaf bataljon belast met de optische telegraphie, die behalve door het seinen met vlaggen, zich bezighoudt met het seinen volgens het Morse-alphabet door korte en lange lichtschitteriugen met een La Fuentischen heliostaat, des nachts met een Mangintoestel. Op afstanden van 50- 60 KM. kan men goed lezen, met eene snelheid van 10 woorden in de minuut. Ook heeft men een ballontrein van drie wagens. Een voor de gasmachine, een voor de stoommachine om den kabel op te winden en een transportwagen voor ballon, kabel, enz. Wat betreft de optische telegraphie in Nederland, geschiedt deze, hetzij door het seinen van personen met de armen, met vlaggetjes, met signaalarmen, met manden of ballen of met lantarens, terwijl wij in het algemeen ook voor de andere staten kunnen vermelden, de nood seinen, kanonschoten, internationale vlaggen, duvels, vuurpijlen, licht- kogels, costonseinlichten en electrisch licht. Omtrent de zichtbaarheid van seinen voor het bloote oog dienen de navolgende opgaven 7000 M. voorwerpen lang 1.75, breed 1.4 M. (tegenover de lucht projecteerende.) 3500 M. vlaggen van 1.25 M. in het vierkant (rood of wit naarmate de achtergrond licht of donker is.) 3000 M. vlaggen van 1 M. in het vierkant, als boven. 2000 M. manden van 0.6 M. diameter tegen de lucht projecteerende. 1200 M. vlaggen van 0.5 M. in het vierkant als boven. 800 M. armbewegingen van een man. Bij nacht: 8000 M. witte scheepslantarens. 8000 M. vuurpijlen met speelwerk. 7000 M. lichtfakkels. 3000 M. gekleurde scheepslantarens. 4000 M. vuurpijlen met slagwerk (hoorbaar). 2000 M. gewone lantarens. Is de zichtbaarheid van een wit licht 1, dan is die van een rood van een groen -£ en van een blauw Het seinen heeft plaats volgens het stelsel in gebruik bij de zee macht de verschillende letters van het alphabet worden aangegeven

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 337