324 waarmede tot op 37 KM. werd getelegrapheerd bij zeer slecht weer en met weinig geoefend personeel. Volgens de „Lumière électrique" hebben Gabriel Yon en Louis Godard een ballon captif gemaakt, waaronder zich een gloeilicht bevindt van 300 kaarsen. Het doen vallen van lichtstralen op wolken en op de te ontlaten stoom is een wijze van seinen bij de Marine wel bekend. Zooals reeds in het begin van dit opstel gezegd is, wordt door Frank rijk, Duitschland en Oosteniijk-Hongarije de eigenlijke veldtele- graphie beschouwd als bijzaak, als onderdeel van den pionierarbeid; doch meer en meer, door den tegenwoordigen toestand der strijd middelen en de wijze van vechten, zullen de telegraphie en de tele- phoondienst een eerste plaats gaan innemen. Wij moeten wel onder scheid maken tusschen de eigenlijke veld- of voorposten-telegraphie, die vluchtig opbouwt en wederwegbreekt en de overige gedeelten die geheel of gedeeltelijk van meer permanenten aard zijn. Men onder scheidt daarom verschillende zonen. De eerste zone wordt gevormd door het bestaande telegraafnet, dat verbonden wordt aan de tweede zone, de etapenliniën van het legercom- mando, die aansluiten aan de derde zone, de veldlijnen, welke tot de com mandanten der legerafdeelingen voeren. In Frankrijk is zoowel in tijd van oorlog als in tijd van vrede de telegraphie in handen van den staat, zoodat een goed geoefend mili tair personeel ontbreekt. In iedere militaire afdeeling wordt bij mobilisatie een hooggeplaatst ambtenaar der telegraphie toegevoegd aan den Chef van den generalen staf. In Duitschland wordt in vredestjjd het personeel voor de telegra phie bestemd voor 9 maanden naar de militaire school der telegraphie te Berlijn gedetacheerd, doch na afloop weder bij de pionierbataljons in gedeeld, waardoor een langdurige en grondige oefening geheel ontbreekt. In Oostenrijk-Hongarije is de toestand wel wat beter, doch een eigenlijke troep ontbreekt in tijd van vrede. De manschappen gaan voor 8 maanden naar de school te Kornenburg en daarna worden zij gedurende 2 jaren in Bosnië bij de telegraphie gebezigd, zoodat deze oefeningstij d wel langer is.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 341