327 net verbinden, het van tactisch belang is, om zich op de slagvelden der toekomst te bedienen van kleine troepen, die de vleugels der liniën, gedetacheerde troepen, voorposten enz. vlug in telegra- phisch verband brengen; de Franschen noemen deze troepen n Féle- graphie légère". Men kan de oorlogsformatie als volgt indeelen l6 Etapen-telegraaftroepen der 2e zone, die het staatstelegraafnet verbinden met het leger, dus halfpermanente werken; de hiervoor bestemde troepen volgen het vooruitrukkende leger. 2e Veldtelegraaftroepen der 3® zone; zij verbinden de troepen- afdeelingen onderling en stellen met de marcheerende colonne zooveel mogelijk tegelijkertijd de telegraafgeleidingen samen. 3e Lichte telegraaf-detachementeu der 4" zone, die voor het front der troepen hunnen werkkring vinden en vluchtige verbindingen maken. Al deze troepen hebben zeer uitgebreide treinen en nu is het streven der laatste jaren geweest om de lichte detachementen zoo geschikt mogelijk uitterusten zonder de beweegbaarheid te schaden het gevolg hiervan was, dat de optische telegraphic weder op den voorgrond trad, zoodat in Frankrijk, Engeland, Spanje en Italië deze troepen buiten de electrische instrumenten ook optische toestellen medevoeren. Een reden voor deze combinatie van instrumenten is, dat men bij de optische telegraphie steeds afhankelijk is van hellen zonneschijn en heldere lucht; aan deze eischen wordt in de Zuidelijke streken veeltijds voldaan, doch in Midden- en Noord-Europa aanschouwt men meer een bewolkten dan een onbewolkten hemel. Het materiaal moet zoo licht zijn, dat zelfs cavalerie het kan medevoeren. Yooral moeten de geleidingen licht en zoo geisoleerd mogelijk zijn. Alhoewel blanke draad licht is en het verlies bij eventueel ontbreken van opruimiugstijd niet groot is, zoo is het isoleeren een groot bezwaar, aangezien dit het medenemen van palen enz. vereischt. Deze bezwaren doen zich niet voor bij kabels, die geiso leerd zijn, doch uit den aard der zaak zijn deze zwaarder. Deze materialen nu zoo licht mogelijk te maken is de vraag van de laatste jaren. Yoor de hangende lijnen worden dennenhouten palen gebruikt van 3 KG. zwaarte (België, Duitschland, Denemarken Dl. II, 1894. 22

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 344