IjVFANTERIE-BESPIEGELIIVGEjV. In N°. 4. van het Indisch Militair Tijdschrift jaargang 1894 komt eene waardeerende beschouwing voor over het: „Leerboek der Tac tiek" van de heeren A. Hoogeboom en G. Pop. Met die waardee rende woorden zullen de meeste lezers zich wel geheel vereenigen, doch er komt een „maar" bij. Volgens het titelblad dient het leerboek voor de cadetten van alle wapens, dus ook voor de aspirant-officieren der Indische infanterie, artillerie en cavalerie. Het is evenwel te hopen, en dit is de „maar", dat dit leerboek niet de eenige bron zal wezen waaruit aanstaande Indische officieren hunne kennis der tactiek zullen putten, doch dat hen ter dege zal worden gewezen op het groote verschil in de toepassing der tactische regels in gevechten tegen Europeesche en in die tegen dusgenoemde onbeschaafde volken. De tactiek wordt in de eerste plaats beheerscht door de soort van strijdmiddelen die worden aangewend. Strijden beide partijen met dezelfde wapenen, dan zal in den regel ook hunne vechtwijze weinig uiteenloopen veranderen echter de strijd middelen, dan zal dit grooter verandering in de tactiek veroorzaken, naarmate de nieuwe wapenen meer in eigenschappen van die der oude verschillen. Zwaard en lans eischten het gevecht „at close quarters"het vuur roer dwong tot afstand nemenhet achterlaadgeweer sprak den ban vloek uit over de gesloten vormen; het repeteergeweer dwingt nog meer tot oplossing en wat het rookzwak buskruit doen zal, moet de practijk nog leeren. Al die veranderingen, welke in de laatste jaren niet alleen de vuur wapenen, maar ook nog andere strijdmiddelen ondergingen, veroor zaakten noodwendig wijzigingen in de toepassing der tactische regelen,

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 353