337 m. a. w. in de technische uitvoering van het gevecht is in Europa belangrijke verandering gekomen. Hierom is het noodig dat de aan staande Indische officier zijn tactische kennis put uit nog andere bronnen dan het hier bedoelde werk, daar dit op bijna elke bladzijde stellingen verkondigt die, hoe juist ook als men een Europeeschen vijand tegenover zich heeft, lang niet hunne volle kracht behouden waar een tegenstander bestreden wordt, wiens bewapening zooveel afwijkt van die van den vijand, welke de schrijvers van het leerboek voor den geest zweefde. Het gevecht tegen een Inlandschen vijand bestreden met onze strijdmiddelen, levert een geheel ander beeld als den strijd tusschen twee partijen die beiden gebruik maken van de moderne hulpmiddelen, als: repeteergeweren, rookzwak buskruit, juist en ver schietende veld artillerie, ballons captifs, velocipedes, pioniergereedschap, goed inge- richten gevechtstrein, enz. In Indië zijn beide partijen in de laatste jaren blijven staan en is geen verandering in hunne strijdmiddelen gebracht, al moet erkend worden dat de Indische volken meer van vuurwapenen voorzien worden. Zelfs al vervangen wij ons voortreffelijk Beaumontgeweer door een magazijngeweer met klein kaliber, dan zal dit nog volstrekt niet zulke veranderingen in onze vechtwijze brengen als dit in Europa het geval wasten eerste omdat daar de verandering in strijdmid delen zich niet uitsluitend bepaalde tot het vuurwapen, maar vooral omdat beide partijen hunne weermiddelen wijzigden, terwijl dit in Indië slechts aan één zijde plaats zal vinden. De technische uitvoering van het gevecht en van andere oorlogs handelingen wijkt thans in Europa zooveel af van die in Indië, dat aspirant-officieren, voor den Indischen dienst bestemd, tegenwoordig veel minder dan vroeger tactiek mogen bestudeeren uit Europeesche leerboeken, omdat zij daardoor onjuiste denkbeelden zullen verkrijgen van de vechtwijze in Indië, die thans aanmerkelijk afwijkt van die in Europa. Het bestaan van een Leerboek der tactiek voor de cadetten der Indische wapens" zou tegenwoordig geen overdadige weelde zijn. Yolgens K. B. dato 24 April 1894 N° 16 is in Nederland eene

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 354