360 4e. Ordonnansendien8t. Beschouwen wij deze punten nader. Punt 1. Den 2en October 1887 had de vijand stelling genomen in den lon sector en de lijn Kota Babbi Kandang Radja Perak bezet. (Zie kaart van Groot-Atjeh schaal 1 25000). De cavalerie, daartoe in 3 afdeelingen ingedeeld, nam aan de excursie deel. Twee pelotons hadden tot opdracht den Pedirdijk te volgen, om in Noordelijke richting tot aan het strand te verkennen, ten einde zoo spoedig mogelijk de opmarcheerende infanterie met 's vijands stelling bekend te maken, terwijl een derde afdeeling, sterk 10 ruiters, aan het 3e bataljon was toegevoegd om van uit Kota-Pohama in Weste lijke en Zuid-Westelijke richting te éclaireeren. Tot den Zuidelijken rand van kampong Langkroek werd de Pe dirdijk door de beide pelotons in draf gevolgd, alwaar een peloton den weg ten Zuiden van dezen kampong gelegen insloeg, om eveneens in Noordelijke richting tot aan het strand te verkennen. Het andere peloton was den Pedirdijk blijven volgen, zoodat beide pelotons in onderling verband de terreinstrook verkenden, gelegen tusschen de Atjehrivier en de Titji-Pandjang. Al spoedig nam de vijand het peloton cavalerie, dat den Pedirdijk was blijven volgen, onder vuur. Doorgaande met verkennen, bleek dit vuur afgegeven door een vooruitgeschoven vijandelijken post van 4 a 6 man. Spoedig meldde eene patrouille, dat deze post in Noordelijke rich ting was teruggetrokken en dat de houten brug over de Aroesan was afgebroken, hetgeen niet belette dat dezelfde patrouille rappor teerde, dat door den vijand op den kop van den Pedirdijk een borst wering was opgeworpen, waaruit vuur ontvangen was. Inmiddels was ook het op den rechtervleugel verkennend peloton in voeling met den vijand gekomen, doordat de spits in haar voor- waartsgaan belet werd door vuur, afgegeven op zeer korten afstand uit een aarden wal, a cheval gelegd van den weg, die ten Oosten van kampong Lèhe in Noordelijke richting naar Kandang Radja Perak voert. Door deze wijze van optreden van de twee pelotons cavalerie was het der infanterie mogelijk gemaakt, om zonder oponthoud en zon-

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 377