364 malen tot kappen noodzaakte, werden hiervoor Chineesche arbeiders gebruikt, die onder onmiddellijke beveiliging van de infanterie de werkzaamheden verrichtten, terwijl vooraf aan de cavalerie de ver kenning van het omgelegen terrein tot op betrekkelijk verren afstand was opgedragen. Werd er tot het boschkappen uitgerukt, dan ging de cavalerie zelfstandig ter verkenning vooruit en was de doorzoeking van het terrein en de verkenning van de verschillende terreinvoorwerpen reeds geschied, nog voordat de eigenlijke dekkingstroep den sector be reikt had. De cavalerie hield de toegangswegen tot de plaats der werkzaam heden bezet, totdat de infanterie stelling genomen had, waarop zij naar Kota-Radja terugkeerde. Moest reeds vroeg in den morgen een kampong omsingeld, dan wel eenig bepaald terreingedeelte afgezet worden, dan ging de cavalerie in galop vooruit en volvoerde snel haar taak. Het als een jachthond doorsnuffelen van den kampong of van het terrein geschiedde door de infanterie, die en tirailleur opgelost dezen dienst verrichtte. Het herstellen van wegen of bruggen was meer het werk van het detachement genietroepen. Ook op dit gebied was het de le sector, die meermalen de troepen tot uitrukken noodzaakte. Yooraf werd de omgeving van het terrein door cavalerie verkend, die eerst dan naar Kota-Radja terugkeerde, wanneer de beschermende infanterie stelling genomen had. Punt 4. Het is een feit, dat gedurende den geheelen Atjehoorlog tot het jaar 1887 van de cavalerie in hoofdzaak den ordonnansendienst geëischt werd. Blijkbaar vertrouwde men het wapen voor zijn eigenlijke taak zoo weinig, dat het regel was, de beschikbare cavalerie betrekkelijk doelloos achter den bevelhebber, dan wel achter den colonnecom mandant te zien rijden. Geringe bekendheid met onze wijze van ageeren bij de officieren der andere wapens, in het denkbeeld ver- keerende, dat in onze Indische terreinen cavalerie niet van den weg

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 381