366 Is men, wat het gebruik van onze cavalerie te Atjeh betreft, voort gegaan op den in de jaren 1887 tot en met 1891 ingeslagen weg? Wij beantwoorden deze vraag met een beslist Tneen.: Hoe anders is het mogelijk dat bij een aanwezigheid van twee pelotons cavalerie te Kota-Radja een transport in een hinderlaag kan vallen, oprukkende colonnes plotseling op een versterking kunnen stuiten, of wel onverwacht hevig beschoten kunnen worden en de gemeenschap tussc'nen twee posten dagen achtereen verbroken kan blijven. Ziedaar feiten te Atjeh voorgekomen, die mijn antwoord volkomen wettigen. Het verkenningsvermogen van de infanterie, wil de colonne voor uitkomen, is nu eenmaal in Indië nihil; van verkennen is in den regel dan ook geen sprake en om de nadeelen hieraan verbonden zoo goed mogelijk te neutraliseeren, wordt zoo gesloten mogelijk gemarcheerd, m. a. w. men houdt de colonne bijeen, terwijl afstanden van spits tot voortroep en van voortroep tot de voorhoede en zoo voort tot een minimum beperkt worden. Wij meenen dan ook dat deze wijze van marcheeren bij de infanterie het dubbel noodig maakt, dat de door de colonne te volgen weg op grooten afstand vooruit door cavalerie geéclaireerd wordt. Heeft dit niet plaats, dan, wij kunnen het niet genoeg herhalen, is de colonne te vergelijken bij een jager zonder hond, die plotseling voor het wild staat zonder vooraf gewaarschuwd te zijn, dan wel het wild voorbijloopt, zonder door den hond er naar te zijn toegebracht. Wij, cavaleristen, zijn er dan ook van overtuigd, dat het transport niet in een hinderlaag had kunnen vallen, indien cavalerie was voorafgegaan. Zij toch, die de hinderlaag uitmaken, denken onophoudelijk ontdekt te zijn; reeds twee ruiters zijn de hinderlaag voorbijgereden, nog een derde, ja zelfs een vierde heeft haar niet opgemerkt, maar ver geet niet, zij rijden in haar rug, een cavalerist rijdt langs de hinder laag terug, wat beteekent dat? Zou zij ontdekt zijn? Daar komen nog eenige ruiters aan, zij kijken in de richting van de hinderlaag enflang, daar vallen schoten, de hinderlaag meent ontdekt te zijn, het doel is bereikt en het trans port is in tijds gewaarschuwd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 383