367 Zelfs een cavalerist gesneuveld en een paard gewond, wat zou het! de hinderlaag is immers ontdekt en grootere ver liezen zijn voorkomen. Zoo stellen wij cavaleristen ons den gang van zaken voor, indien cavalerie het transport voorafgaat en de ruiters de hinderlaag niet mee het oog ontdekt hebben. Dat men het eens probeere, maar de cavalerie dan ook, in stede van 50X, liefst 500X vooruit met uitgezwermde doorzoekingspatrouilles. Eu nu vragen wij, waar zat de cavalerie? Misschien wel op het exercmaar is dit haar schuld Van de excursie naar Kaloet, den l<»n October 1893, is ons weinig bekend, toch willen wij haar niet onopgemerkt voorbijgaan. Heeft werkelijk het plan bestaan om Kaloet bij verrassing te nemen, dan is het duidelijk, dat men geen verkenning door cavalerie heeft doen voorafgaan. Maar om de verrassing te doen slagen, had men van het voorterrein nauwkeurig op de hoogte moeten zijn. Dit was, gelooven wij, niet het geval, daar men op loopgraven en zelfs op eene andere versterkiug stuitte, omtrent wier ligging men geene gegevens had. Zou eene voorafgegane verkenning door cavalerie voor de oprukkende colonnes niet andere en meer guustige gevolgen gehad hebben En zou men dan zonder het te weten onverwachts voor Kaloet hebben kunnen staan De transporten, die dagelijks liepen tusschen Toengkoep missigit Siem en missigit Siem Kroeng Kali werden den 19en October 1893 zoodanig beschoten, dat o. a. het transport met vivres en munitie gaande van Toengkoep naar Kroeng Kali, genoodzaakt werd terug te keeren. De communicatie was aizoo verbroken. Den 20en October 1893 rukte een colonne, bestaande uit twee compaguieën infanterie en een sectie bergartillerie naar missigit Siem, ten eiude de communicatie te herstellen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 384