370 „In plaats van een onversaagd, komt dan een hoogst voorzichtig „optreden, om toch vooral geen gewonden te krijgen. Hierdoor behoudt „zij nu wel voor een groot deel de geschiktheid voor de verkenning, „doch verliest zij voor een groot deel de geschiktheid voor het gevecht. „Verkenningspatrouilles moeten nu veel sterker genomen worden, „om niet te spoedig hulpeloos te zijn. Binnen de grenzen van het „terrein, waarop de gewonden nog veilig zijn, kan zij, daar zij geen „goed schietende infanterie of artillerie tegenover zich heeft, veel „eerder ongestraft chargeeren". Schrijver van bovenaangehaalde alinea's geeft in die weinige regelen wel den genadeslag aan het optreden van cavalerie tegenover den Iulandschen vijand en had hij, evenals in het Voorschrift op den veld dienst voor het N. I. leger staat aangegeven, kunnen volstaan door te zeggen: „Tegen een Inlandschen vijand worden zelden cavaleriepatrouilles gebezigd". De resultaten, die onze cavalerie verkregen heeft, daar waar men haar gebruikte en los liet, zijn toch niet verkregen in een terrein waarop de gewonden veilig zijn. Schrijver zal toch wel willen toe geven, dat het 3 eskadron dat naar Bantam marcheerde, niet vooruit wist of zijne dooden en gewonden bij eventueel slaags raken met de opstandelingen veilig waren. Toen een gedeelte van de cavalerie in Bantam, afgezeten de missigit bestormde en nam (zonder op den steun der infanterie te kunnen rekenen) gebeurde dit toch ook niet op een terrein, waarop dooden en gewonden veilig waren. De gewonden, verkregen bij den tocht naar Kota Toeankoe, zoo mede de gewonde en gesneuvelde paarden bij dien tocht hebben geen oogenblik de cavalerie tot een hoogst voorzichtig optreden genood zaakt. Wij gelooven toch wel, dat het peloton, trots de omstandigheid dat het voortdurend den geheelen dag in de onmiddellijke nabijheid van den vijand optrad, tot het laatste oogenblik cavalerie is gebleven. Zelfs van de gesneuvelde paarden bij de achterhoede is het geheele harnachement mede thuis gebracht en is de gesneuvelde korporaal en zijn de gewonde cavaleristen en paarden voor zoover dit voor de laatste noodig was niettegenstaande het terrein niet erg veilig was, toch behoorlijk bij de hoofd-atnbulance aangekomen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 387