OVERZICHT VAN DE MILITAIRE TELEGRAPHIE VAN 1886—1893. Vervólg van blz. 328). (Slot). Vroeger waren de kabels samengesteld uit verschillende koper draden; zoo bestond de Pruisische oorlogskabel van 1870 uit 3 koper draden van 0.81 mM. dikte, de Oostenrijksche veldkabel van 1875 uit 6 koperdraden; nu tracht men het koperdraad te verminderen en staaldraad in te voerenzoo heeft de kabel van Siemens Bro thers Co. in Londen 15 staaldraden van 0.3 mM. en 3 koperdraden. Zelfs heeft men kabels met 1 koperdraad. In Frankrijk echter bestaat de kabel uit staaldraad en 7 koperdra den van 0.4 mM. dikte, terwijl de lichte kabel uit 1 koper- en 2 staaldraden bestaat. Meer zullen wij hier over deze kabels niet mede- deelen, alleen zij nog opgemerkt, dat voor de voorpostengeleidingen kabels gebruikt worden met dubbele geleiding. Ook op het gebied der instrumenten zijn vele veranderingen geko men zoo worden wel in plaats van het Morseschrijftoestel gebruikt de tik- en bromtoestellen. Microphoon en telephoon (Siemens) treden eveneens op den voorgrond. Deze laatste toestellen hebben het voordeel, dat zij zeer licht zijn en dat men geen batterij noodig heeft, terwijl elke draadsoort gebruikt kan worden en de isolatie niet zoo nauwkeurig behoeft te zijn. Te genover deze voordeelen staat ook weder een nadeel, namelijk dat het personeel veel meer en langer geoefend moet worden, daar hier alles op een nauwkeurig hooren aankomt. In het kort zal ik hier den stand der telegraphie in tijd van oorlog yoor verschillende staten aangeven, terwijl Nederland wat meer uitvoerig behandeld zal worden. In Frankrijk wordt het personeel der Rijkstelegraaf bij de leger-

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 403