389 - het werk te regelen in de operatiebasis van het leger) met een legertele- graafafdeeling. Het medetenemen materiaal is er op berekend, dat het opper commando ten allen tijde de voorhanden permanente en veldleidin- gen kan benutten en daarop aansluiten, terwijl de afdeelingen van de legercommando's ruimschoots van leiding- en stationsmateriaal worden voorzien, zoodat zij gebruikt kunnen worden voor het samenstellen van verbindingen over lange liniën, zoomede voor het werken in 2e linie, tot de reserveafdeelingen er zijn om het werk overtenemen en zelfs in 3" linie om de verbindingen met de korpsen samen te stellen. Ieder legerkorps heeft een korpstelegraafafdeeling ten dienste der 3e zone, ter verbinding van legerkorpsen onderling tot divisiën. Yoor aansluiting in den rug met het Rijkstelegraafnet zorgt de Staat en heeft daarvoor reserve-telegraafafdeelingen. In Bosnië heeft men afzonderlijke afdeelingen voor de veldtele- graphie, zoo ook bergtelegraafafdeelingen, die volgens Spaansch systeem het materiaal op pakdieren medevoeren. Deze afdeelingen zijn alleen voorzien van optische instrumenten. Yoor den dienst in de 4e zone, dus weder de lichte telegraaftroe- pen, heeft iedere cavaleriedivisie een telegraafafdeeling en ieder regi ment cavalerie telegraafpatrouilles van 4 man. Het onderscheid tusschen de Pransche en Bosnische patrouilles bestaat in de uitrusting, daar deze laatste patrouilles niet alleen optische, maar ook electrische instrumenten medevoeren, welke in tasschen verpakt zijn. In Denemarken is uit den aard der zaak de kustsignaaldienst zeer op den voorgrond getreden. De veldsignaalafdeelingen komen in le linie in verbinding met de opereerende troepen en kunnen vier dubbele stations opstellen, waartoe 2 onderofficieren, 4 of 5 seiners en één twee- spannigen wagen noodig zijn. Deze afdeelingen zijn of bij de veldtelegraafafdeelingen of bjj den staf in gedeeld. De etapen-signaalafdeeling dient om den kustdienst aantevullen. De veld-en etapen-telegraafafdeelingen zijn ingericht als in deoverige landen. De sterkte der veldtelegraafafdeelingen is voldoende om 2 bouw- colonnes (1 officier, 6 onderofficieren en 24 man), 1 wegruimcolonne en 5 statioustroepen te vormen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 406