392 Op een kabelwagen worden 5 Engelsche mijlen kabel op 6 trommels geborgenop een draadwagen 6 mijlen draad. Eene afdeeling voor kabelbouw is sterk: 1 onderofficier en 6 man, een voor draadleiding 2 onderofficieren en 8 manbij iedere afdeeling behoort een wagen met kabel of draad. Yoor de veldtelegraphie bezigt men eene uitvinding van den kapitein der genie Carden, de vibrating sounder genaamd, eene combinatie van Morsetoestel en telephoon. De veldtelegraafcompagnie in België heeft bij mobilisatie 5 tele- graafsectiën, ieder van 2 officieren, ongeveer 60 man en 4 wagens. Eén sectie is voor het groote hoofdkwartier, de vier andere voor de divisiën. De vestingtelegraafcompagnie te Antwerpen in garnizoen, is sterk4 officieren en 209 man en wordt verdeeld in sectiën, voor de verschillende vestingen bestemd. Het door kapitein Wafifelaert uitgevonden telephoonsysteem vol doet zeer goed. Deze instrumenten worden aan infanterie en cavalerie in het gevecht en bij den voorpostendienst medegegeven. De man draagt in de patroon- of in de zadeltasch een telephoon, een microphoon en een Guérinsch element, terwijl in een zakvormige Tournister nog 1250 M. draad of 2000 M. lichte kabel geborgen wordt. Dit ranseltje wordt bij het leggen der geleiding op den rug en bij het wegruimen op de borst gedragen. Door het draaien van een zwengel wordt de draad weder opgerold. Alhoewel Spanje een telegraaftroep bezit, die wat berg- en voorposten- telegraphie aangaat, goed ontwikkeld is, zoo is de organisatie wat betreft verdeeling in zonen voor den oorlog op groote schaal niet voldoende. Spanje bezit één bataljon van 4 bereden telegraafcompagnieën. Iedere compagnie voert mede 16 Morse-, 20 acustiek- en 16 optische toestellen, verpakt in 52 kisten en in 2 karren. De kisten worden door muildieren gedragen en wel zoo, dat ieder dier met zijne be pakking een eenheid vormthet heeft dus zoowel een toestel als eenige trommels met draad bij zich. Naarmate van het terrein en de om standigheden, kan men een der instrumentsoorten bezigen. In Nederland heeft men een telegraaf- en spoorwegcompagnie, sterk: 1 kapitein, 5 luitenants, 2 sergeanten majoor, 19 sergeanten, 1 fou- rier, 21 korporaals, 2 tamboers, 64 vrijwilligers ea 90 miliciens. 1

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 409