ARTILLERIE-WERKPLAATSEN IN IND1E. Blijkens het antwoord dat door Z. E. den Minister van Koloniën werd gegeven aan den geachten afgevaardigde, die bij de behan deling der begrooting van Koloniën voor 1894 in de 2de Kamer der Staten-Generaal de reorganisatie van het Wapen der Artillerie in Indië ter sprake bracht, zal hoogstwaarschijnlijk het jaar 1894 niet voorbijgaan zonder dat deze reorganisatie, hetzij dan met of zonder voorstellen uit Indië, haar beslag krijgt. Het is dan ook niet meer dan natuurlijk dat ieder officier, die tot dat wapen behoort, met de meeste belangstelling de naaste toe komst te gemoet ziet; doch wanneer men bij bovenvermelde bespre king den nadruk ziet gelegd op de omstandigheid, dat het uitblijven van die reorganisatie strekt tot groot financieel nadeel van den Staat en dat het uit een financieel oogpunt onverantwoordelijk is, dat voor 1894 weder het vroeger benoodigde bedrag werd aangevraagd, dan wordt het zeer waarschjjnlijk dat het woord reorganisatie hier veel overeenkomst in beteekenis heeft met inkrimping en is het even natuurlijk dat het niet uitsluitend eene gewaarwording van belang stelling is, die het korps artillerie-officieren ondervindt, doch een gevoel van bekommering zich daaraan paart. Neemt men in aanmerking dat herhaaldelijk onheilspellende arti kelen in de dagbladen verschenen, die spraken van ontzettende som men, welke op de vestingartillerie in Indië konden worden bezuinigd, zelfs een geheele opheffing van enkele of alle artillerie werkplaatsen in uitzicht stelden en aldus door hunne dwaze overdrijving wel terstond bewezen geen volledig vertrouwen te verdienen, maar toch mede een blijk gaven van het bestaan eener ernstige neiging tot inkrimping tot de uiterst mogelijke grenzen en wellicht zelfs daar buiten, dan is het niet te verwonderen, dat het gevoel van bekom mering bij velen de overhand kreeg op dat van belangstelling en dat vele pennen in beweging kwamen om er op te wijzen, dat de

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 42