420 de beweging van den kant des daders, maar op het effect op het gevolg dus dat het op den beleedigde heeft. Is deze zelfs niet aangeraakt, dan kan er, zijns inziens, van feitelijke beleediging van diens persoon geene sprake zijn, en alleen zulk eene feitelijke beleediging kan als een tegen iemand gepleegde daad van geweld worden beschouwd. Wellicht vergissen wij ons, maar het wil ons toeschijnen, dat deze redeneering, bij ontleding op het volgende neerkomtvoor het bestaan van een daad van geweld is aanraking van den meerdere een vereischte, omdat zonder die aanraking een daad van geweld niet bestaanbaar is. In gemoede vragen wij of daarin eene bevredigende oplossing der hangende quaestie kan gelegen zijn Ook Metis schijnt deze argumentatie niet volkomen te hebben bevredigdhij heeft het althans noodig geacht die aan te vullen, door daaraan toe te voegendat juist in de gevolgen van dit zwaar en ernstig militair vergrijp tegen de subordinatie (nl. de feitelijke lichamelijke beleediging van den meerdere in rang), de ratio legis te zoeken is waarom de zwaarste militaire straf bij art. 100 C. W. op dat misdrijf bepaald is. Dit althans is een argument, dat zich wel hooren laat. Neemt men echter in aanmerking, dat volgens Metis lezing Yan art. 100 C. W. daaronder begrepen zijn het zich losrukken uit de handen van een meerdere, het uit diens hand slaan van een boek, het hem bespuwen of met eenige druppels water bespatten, en zelfs het feit, dat een mindere zijn gevulden eetketel naar een meerdere slingert, met het gevolg dat deze slechts enkele korrels rijst op zijn jas krijgt; dat al die onbeduidende feiten dus met de capitale straf des doods worden bedreigd, dan valt het o.i. moeielijk om in de gevolgen vau die daden wel eene ratio legis voor de uiterste gestrengheid der wet te zien, doch aan die gestrengheid alle reden van bestaan te ontzeggen, waar het geldt het werpen van steenen, handboeien, spuwbakjes en andere zwaarwichtige voorwerpen naar het hoofd van een superieur, met het bepaald doel om dezen daarmede te treffen, al welke handelingen toch ontegenzeggelijk geacht moeten worden veel ernstiger en ook gevaarlijker te zijn, dan de vorengenoemde. Tegenover de meening van Mr. Pols en van Metis kan trouwens

Indisch Militair Tijdschrift | 1894 | | pagina 437